2017. október 7., szombat

Egyszerű paleo csokitorta



      Volt otthon egy túlérett avokádóm, ez sült ki belőle :) :

Hozzávalók (20 cm átmérőjű tortához):

- 3 tojás
- 100 g étcsoki
- egy érett avokádó
- 35 g paleo negyedannyi édesítő
- fél teáskanálnyi szódabikarbóna
- 50 g zöldbanánliszt
- icipici só

+ a tetejére étcsoki és áfonya



       A sütőt előmelegítettem 175 fokra. A három tojást habosra kevertem az édesítővel, majd mixerrel belekevertem az avokádót és az olvasztott étcsokit, végül a többi alapanyagot is. Sütőpapírral bélelt 20 cm átmérőjű tortaformában fél óra alatt készre sütöttem, majd, miután kihűlt, étcsokival és áfonyával díszítettem. :)

2017. szeptember 19., kedd

Csokis kókusztorta (paleo)





Tészta: (a tészta ötlete Tücsökbogártól ered, recept itt:)
- 6 tojás
- 40 g darált mandula
- 24 g kakaó
- ízlés szerint paleo édesítő

Kókuszos krém:
- 4 dl víz
- 200 g kókuszreszelék
- 400 g Cocomas (két kis doboz)
- 16 g zselatin
- kevés vanília
- ízlés szerint paleo édesítő

Csokimáz:
- 50 g kókuszolaj
- 50 g kakaó
- 40 g méz


A tojásfehérjét egy pici sóval kemény habbá verjük. Egy tálba beletesszük a sárgáját, a darált mandulát, a kakaót és a fehérjehab egynegyedét, majd sűrű krémmé verjük, végül óvatos mozdulatokkal belefotgatjuk a felvert fehérjébe. A felét 24-26 cm átmérőjű, alul sütőpapírral bélelt és kiolajozott formába töltjük, majd 180 fokon 10 perc alatt megsütjük. Ugyanezt elvégezzük a tészta másik felével is (én külön-külön szoktam elkészíteni a két tésztát, hogy ne essen össze a tészta másik fele, míg sül az első).

A krémhez a kókuszreszeléket kávédarálón ledaráltam és tálba tettem. Két deci vízben feloldottam a zselatint, majd lassú tűzön felmelegítettem (nem forraltam! ). A meleg zselatinos vizet  plusz két deci víz kíséretében a kókusz mellé öntöttem, majd tettem bele kevés vaníliát és ízlés szerint édesítőt. Habverővel összekevertem, majd a mélyhűtőbe tettem, hogy kicsit besűrűsödjön. Míg a krémem sűrűsödött, a két doboznyi hideg Cocomast kemény habbá vertem, majd belekevertem a sűrű kókuszkrémbe. Az alsó tésztarétegre terítettem, majd betakartam a másik tésztával. Miután a krém megkötött, levettem róla a tortakarimát és lekentem a csokikrémmel, amihez a mézet, kókuszolajat és kakaóport habverővel simára kevertem - de használhatunk sima étcsokit is. :) . Hűtőben hagytam dermedni, majd darált paleo porcukorral szórtam meg. :) Mutatós finomság kókuszimádóknak. :)

Virágosan (is) szép az élet, a torta meg aztán igazán :) 

2017. augusztus 23., szerda

Vaníliás-gyümölcsös paleo torta

   


     
       
       Ezt a tortát már vagy ezerszer elkészítettem, s mindig nagy sikere volt. Troll Anyu málnás vaníliakrémreceptjéből indultam ki, azt alakítottam át, sajnos belinkelni már nem tudom, mert megszűnt az oldal, de ezúton is üzenem Neki, hogy sokunknak hiányzik és várjuk vissza szeretettel, nagyon sokat adott a munkássága és a sütés-főzés iránti szenvedélye az ételérzékenyeknek, paleosoknak és nem palesosoknak egyaránt... :) <3

24-26 cm-es formához

Tészta (a sima piskótatésztát mindig így készítem):
- 80 g darált mandula vagy kesudió (más mag is lehet)
- 4 tojás
- ízlés szerint édesítő (nekem 2 evőkanál negyedannyi paleo édesítő)

Krém:
- 5 dl kókusztej
- 80 g cassava dara (gari)
- édesítő (nekem 4 evőkanál negyedannyi édesítő)
- vanília
- 1 csomag (20 g) zselatin
- 1 citrom leve
- 400 g kókusztejszín
- 100-150 g gyümölcs - málna, szeder, erdei gyümölcs, meggy...

Elkészítés:

    A sütőt előmelegítjük 160 fokra. A tojásfehérjét pici sóval keményre verjük. A sárgájához hozzátesszük a darált magot, az édesítőt és a fehérje harmadát, majd habverővel összedolgozzuk, végül a maradék fehérjehabba forgatjuk. A forma aljára sütőpapírt teszünk, majd az egész formát kikenjük kókuszolajjal. Beleöntjük a tésztát és 20 perc alatt megsütjük.
        A krémhez kis lángon sűrűre főzzük a kókusztejet, cassava darát, édesítőt és vaníliát, majd még forró állapotban turmixba tesszük, s a zacskónyi zselatinporral és a citromlével simára turmixoljuk. Áttesszük egy tálba és hűlni hagyjuk. Mikor már szobahőmérsékletű (ha hidegebb, csomós lesz és nem tudunk vele dolgozni!), befejezzük a krémet. A kókusztejszínt felverjük, majd óvatosan beleforgatjuk a darakrémet, végül  a gyümölcsöt. A tésztát sütőpapírral körülbéleljük, majd ráöntjük a krémet. Hagyjuk megszilárdulni, a legvégén pedig tetszés szerint díszítjük. :) Ha gyümölcszselével díszítenénk, oldjunk fel 1 dl vízben 10 g zselatint, majd keverjünk bele 250 g gyümölcsöt (/fagyasztott gyümölcsöt) , ízesítsük citromlével és édesítővel, majd melegítsük fel- de ne forraljuk! Ha langyosra hűlt, halmozzuk a torta tetejére. Gyorsan megdermed. :) Jó étvágyat!


Születésnapra :)


2017. január 21., szombat

Paleo "túrós" baracktorta

     
     


           Nagyon szeretem a mák és sárgabarack kombinációját, s mivel apukám meglepett fél kiló aszalt sárgabarackkal, a kamrám pedig tele van saját készítésű cukormentes baracklekvárral, gondoltam,  bemutatom őket egymásnak, hátha kisül belőle valami finom édesség. :) A kisebbik tortácskát háznézőbe vittem egy üveg barackpálinka társaságában, ütős kombináció. 😂 A tésztához Tücsökbogár szilvás sütijének alaptésztáját használtam, ezt a receptet, amit azért szeretek, mert a megmaradt tojásfehérjéből házi totut tudok készíteni, így semmi nem vész kárba. :)

Tészta: (18 cm- es kapcsos formához, 26 cm- es formához dupla adag kell)
- 50 g darált dió
- 50 g darált mák
- 1/2 teáskanál sütőpor
- 3 tojássárgája
- édesítő (nálam 1 evőkanál eritrit+sztívia)

"Túrókrém":
- 75 g aszalt sárgabarack
- 10 g zselatin
- 1,5 dl víz
- 3 tojásfehérjéből totu (így) = 70-100 g totu
- 1 dl kókuszkrém
- édesítő (nálam 1 evőkanál eritrit+sztívia)
- citromlé

Barackzselé:
- 150 g cukormentes baracklekvár
- 0,5 dl víz
- 5 g zselatin

       A tésztához a hozzávalókat tálba tesszük és mixerrel összedolgozzuk, majd vizes kanállal alul sütőpapírral bélelt és kókuszolajjal kikent kapcsos tortaforma aljába simítjuk. 150 fokon 25 perc alatt megsütjük, majd kivesszük alóla a papírt, a forma oldalát pedig sütőpapírral béleljük. 
      A krémhez az aszalt barackot kb. 5-8 órával a sütés előtt beáztatjuk a vízbe. Mikor a tésztánk kihűlt, a barack áztatóvizét átszűrjük, majd belekeverjük a zselatint és állandó keverés mellett felmelegítjük (nem forraljuk! ). Mikor kicsit kihűlt, összeturmixoljuk a barackkal, totuval, édesítővel és citromlével, végül beleforgatjuk a felvert kókuszkrémet. A tésztára simítjuk és hűtőbe tesszük. 
      A zseléhez 50 g lekvár és 0,5 dl víz keverékében feloldjuk a zselatint, majd állandó kevergetés mellett felmelegítjük, végül belekeverjük a maradék lekvárt is. Mikor kihűlt, de még folyós, a túrókrém tetejére öntjük, majd a hűtőben megdermesztjük. 
    Díszíthetjük aszalt sárgabarackkal vagy csokibonbonnal is: ez utóbbihoz összekeverünk 30 g kókuszolajat, 25 g mézet, 30 g kakaóport, majd formába töltjük és mélyhűtőben lehűtjük. Könnyen kipattannak a formából. :) 
Egészségetekre! :)

2016. július 12., kedd

Aszalt cukkinis kréker




          Ilyenkor nyáron fillérekért lehet cukkinit vásárolni, amit ezerféleképpen fel tudunk használni, de egy idő után az ember már nem tud mit kezdeni a cukkinihegyekkel. :))) Ez a recept raklapnyi cukkini eltüntetésére alkalmas, ha van aszalótok, ajánlom figyelmetekbe!



Hozzávalók:

- 1 kg cukkini
- 135 g darált napraforgómag
- 70 g darált chia mag
- 1 lapos tk só. 

Elkészítés:


        A cukkinit aprítóban darabosra aprítottam, hozzákevertem a többi hozzávalót, kb 6 mm vastagon rákentem 2 aszalótálcára (kör alakú aszalón sütőpapír kell alá, nekem négyzet alakú tálcás van szilikonlapokkal), 68 fokon 5 órán át szárítottam, majd lehúztam a lapról, megfordítottam és még 7-8 órát szárítottam 52 fokon, h ropogós legyen, közben ollóval téglalapokra nyírtam, 16 lett belőle. Tunkolhatjuk mártogatósba vagy kenhetünk rá valami finom kenőt, én tojás-, avokádó-, tonhal- vagy libatepertőkrémre pályázok. :) Másodszor dupla adagot készítettem, így a négytálcás aszalóm tele lett, az aszalási idő pedig kb 8 órával meghosszabbodott és forgatgatnom is kellett a kicsikéket, erre figyeljetek. Aszalója válogatja, a lényeg, h ropogós legyen. Egészségetekre! :) 




2016. június 21., kedd

Kókusztejszínes paleo gyümölcstorta

         A facebookos oldalamat viszonylag gyakran használom, de a blogomra az utóbbi időben ritkán kerülnek új posztok, hisz az eddig feltett receptjeimet nagyon egyszerűen és gyorsan tudom variálni. :) (Ilyen jó időben kevesebbet kísérletezek a konyhában. ;) ). Ezt a gyümölcstortareceptet már számtalan variációban elkészítettem, sokféle gyümölcsből, sokféle aránnyal, mindig mennyeire sikerült. :)
         A képen látható erdei gyümölcsös tortát megrendelésre sütöttem, nem kell hozzás speciális liszt, mégis finom, frissítő, egészséges... :) 

Szederrel készítve :)

Átpasszírozott ribizlivel készítve, fél adagból, 18 cm-es tortaformában :) 
Erdei gyümölcsös változat :) 


Hozzávalók (24-28 cm-es formához):

Tészta: 
- 4 tojás
- csipetnyi só
- 80 g darált dióféle (lehet vegyesen is)
- édesítő (nekem 2 ek. Dia Welness négyszeres erősségű édesítő)

Krém:
- 250 g erdei gyümölcs
- 1,5 dl víz
- 4 dl kókusztejszín
- édesítő (nekem 2 ek. Dia Welness négyszeres erősségű édesítő)
- citromlé ízlés szerint
- egy zacskó - 20 gramm-  zselatin (én itt, Szlovákiában csakis ezt használom)

(A gyümölcsök, a víz és a kókusztejszín arányával bátran lehet játszadozni, a lényeg, hogy a 3 hozzávaló együttes súlya 800 gramm legyen. )

+ a krémbe ízlés szerint gyümölcs, én 100 g erdei gyümölcsöt szórtam bele (opcionális)
+ a tetejére min. 72%-os étcsoki és kókuszolaj összeolvasztva (opcionális)


Elkészítés:

       Szétválasztottam a tojásokat. A fehérjét egy csipetnyi sóval keményre vertem, a sárgáját pedig az édesítővel és egy kis tojásfehérjehabbal ugyancsak jó alaposan összemixereltem, majd belekevertem a darált magot, végül óvatosan beleforgattam a kemény tojásfehérjét is. Egy kapcsos tortaforma aljába sütőpapírt tettem, kikentem kókuszolajjal, beleöntöttem a tésztát, majd 160 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütöttem.
        A vízben feloldottam a zselatint, majd állandó kevergetés mellett felmelegítettem (nem forraltam! ). A krémhez összeturmixoltam a 250 grammnyi erdei gyümölcsöt, az édesítőt, a citromlevet és a kihűlt zselatint, majd a masszát beleforgattam a keményre vert kókusztejszínhabba (legyen nagyon hideg, hogy fel tudjuk verni! És készüljünk fel rá, hogy mindenhova spriccel. Én le szoktam takarni konyharuhával...). A kapcsos forma peremét is kibéleltem papírral (ennél a tortánál még nem, de rájöttem, hogy a gyümölcs a tortaformához érve oxidálódik/elszíneződik, ezt elkerülendő azóta inkább kibélelem a tortaforma oldalát is, majd kis darab átlátszó ragasztóval rögzítem). A krém felét a tésztára öntöttem, megszórtam gyümölccsel, majd ráöntöttem a többi krémet is, a tetejét elsimítottam. Hagytam, hogy a hűtőben megdermedjen, majd összeolvasztottam 3 kocka étcsokit fél evőkanál kókuszolajjal, ezt a tetejére csorgattam, végül mentalevéllel és erdei gyümölccsel díszítettem. :) Könnyű, nyárias, hűsítő... <3 



2016. március 20., vasárnap

Édesköményes-almás saláta

     

           Ritkán posztolok salátarecepteket, mert, bár én naponta és nagy mennyiségben fogyasztom őket, valószínűnek tartom, hogy a zöldségek összemetélésére és ízesítésére bárki képes, nem kell hozzá recept vagy gasztroblog. :) Vannak viszont olyan friss saláták, amelyeket magunktól talán eszünkbe sem jutna elkészíteni, mert merész fűszereket vagy alapanyagokat tartalmaznak. Ez a saláta is ilyen, melyre Christine Bailey Nyers ételekkel az egészségért c. könyvében bukkantam rá. Az édesköményt számtalanszor fogtam már kézbe a zöldségrészlegen, de mivel nem tudtam, mit kezdjek vele, mindig visszatettem a polcra. Itt volt az alkalom, hogy végre megkóstoljam, egyébként is azt vallom, hogy néha ki kell lépnünk a komfortzónánkból és meg kell kóstolnunk új ízeket is. :) Nagyon színes, friss, fűszeres saláta lett a végeredmény, kóstoljátok meg, ha valami meglepőre és újra vágytok! :)

Hozzávalók:

- 1 fej édeskömény (ánizskapor)
- 1-2 db alma
- néhány kisebb szál sárgarépa
- negyed fej lilahagyma (ízlés szerint lehet több is)
- 1 evőkanál méz
- bors
- szárított kakukkfű
- néhány evőkanál citromlé
- 1 evőkanál olívaolaj
- friss mentalevél

Elkészítés:

       Az édesköményt, almát, répát és lilahagymát vékonyra szeleteljük, majd a fűszerekkel, mézzel és olajjal ízesítjük. Jó étvágyat! :)