2016. július 12., kedd

Aszalt cukkinis kréker




          Ilyenkor nyáron fillérekért lehet cukkinit vásárolni, amit ezerféleképpen fel tudunk használni, de egy idő után az ember már nem tud mit kezdeni a cukkinihegyekkel. :))) Ez a recept raklapnyi cukkini eltüntetésére alkalmas, ha van aszalótok, ajánlom figyelmetekbe!



Hozzávalók:

- 1 kg cukkini
- 135 g darált napraforgómag
- 70 g darált chia mag
- 1 lapos tk só. 

Elkészítés:


        A cukkinit aprítóban darabosra aprítottam, hozzákevertem a többi hozzávalót, kb 6 mm vastagon rákentem 2 aszalótálcára (kör alakú aszalón sütőpapír kell alá, nekem négyzet alakú tálcás van szilikonlapokkal), 68 fokon 5 órán át szárítottam, majd lehúztam a lapról, megfordítottam és még 7-8 órát szárítottam 52 fokon, h ropogós legyen, közben ollóval téglalapokra nyírtam, 16 lett belőle. Tunkolhatjuk mártogatósba vagy kenhetünk rá valami finom kenőt, én tojás-, avokádó-, tonhal- vagy libatepertőkrémre pályázok. :) Másodszor dupla adagot készítettem, így a négytálcás aszalóm tele lett, az aszalási idő pedig kb 8 órával meghosszabbodott és forgatgatnom is kellett a kicsikéket, erre figyeljetek. Aszalója válogatja, a lényeg, h ropogós legyen. Egészségetekre! :) 




2016. június 21., kedd

Kókusztejszínes paleo gyümölcstorta

         A facebookos oldalamat viszonylag gyakran használom, de a blogomra az utóbbi időben ritkán kerülnek új posztok, hisz az eddig feltett receptjeimet nagyon egyszerűen és gyorsan tudom variálni. :) (Ilyen jó időben kevesebbet kísérletezek a konyhában. ;) ). Ezt a gyümölcstortareceptet már számtalan variációban elkészítettem, sokféle gyümölcsből, sokféle aránnyal, mindig mennyeire sikerült. :)
         A képen látható erdei gyümölcsös tortát megrendelésre sütöttem, nem kell hozzás speciális liszt, mégis finom, frissítő, egészséges... :) 

Szederrel készítve :)

Átpasszírozott ribizlivel készítve, fél adagból, 18 cm-es tortaformában :) 
Erdei gyümölcsös változat :) 


Hozzávalók (24-28 cm-es formához):

Tészta: 
- 4 tojás
- csipetnyi só
- 80 g darált dióféle (lehet vegyesen is)
- édesítő (nekem 2 ek. Dia Welness négyszeres erősségű édesítő)

Krém:
- 250 g erdei gyümölcs
- 1,5 dl víz
- 4 dl kókusztejszín
- édesítő (nekem 2 ek. Dia Welness négyszeres erősségű édesítő)
- citromlé ízlés szerint
- egy zacskó - 20 gramm-  zselatin (én itt, Szlovákiában csakis ezt használom)

(A gyümölcsök, a víz és a kókusztejszín arányával bátran lehet játszadozni, a lényeg, hogy a 3 hozzávaló együttes súlya 800 gramm legyen. )

+ a krémbe ízlés szerint gyümölcs, én 100 g erdei gyümölcsöt szórtam bele (opcionális)
+ a tetejére min. 72%-os étcsoki és kókuszolaj összeolvasztva (opcionális)


Elkészítés:

       Szétválasztottam a tojásokat. A fehérjét egy csipetnyi sóval keményre vertem, a sárgáját pedig az édesítővel és egy kis tojásfehérjehabbal ugyancsak jó alaposan összemixereltem, majd belekevertem a darált magot, végül óvatosan beleforgattam a kemény tojásfehérjét is. Egy kapcsos tortaforma aljába sütőpapírt tettem, kikentem kókuszolajjal, beleöntöttem a tésztát, majd 160 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütöttem.
        A vízben feloldottam a zselatint, majd állandó kevergetés mellett felmelegítettem (nem forraltam! ). A krémhez összeturmixoltam a 250 grammnyi erdei gyümölcsöt, az édesítőt, a citromlevet és a kihűlt zselatint, majd a masszát beleforgattam a keményre vert kókusztejszínhabba (legyen nagyon hideg, hogy fel tudjuk verni! És készüljünk fel rá, hogy mindenhova spriccel. Én le szoktam takarni konyharuhával...). A kapcsos forma peremét is kibéleltem papírral (ennél a tortánál még nem, de rájöttem, hogy a gyümölcs a tortaformához érve oxidálódik/elszíneződik, ezt elkerülendő azóta inkább kibélelem a tortaforma oldalát is, majd kis darab átlátszó ragasztóval rögzítem). A krém felét a tésztára öntöttem, megszórtam gyümölccsel, majd ráöntöttem a többi krémet is, a tetejét elsimítottam. Hagytam, hogy a hűtőben megdermedjen, majd összeolvasztottam 3 kocka étcsokit fél evőkanál kókuszolajjal, ezt a tetejére csorgattam, végül mentalevéllel és erdei gyümölccsel díszítettem. :) Könnyű, nyárias, hűsítő... <3 



2016. március 20., vasárnap

Édesköményes-almás saláta

     

           Ritkán posztolok salátarecepteket, mert, bár én naponta és nagy mennyiségben fogyasztom őket, valószínűnek tartom, hogy a zöldségek összemetélésére és ízesítésére bárki képes, nem kell hozzá recept vagy gasztroblog. :) Vannak viszont olyan friss saláták, amelyeket magunktól talán eszünkbe sem jutna elkészíteni, mert merész fűszereket vagy alapanyagokat tartalmaznak. Ez a saláta is ilyen, melyre Christine Bailey Nyers ételekkel az egészségért c. könyvében bukkantam rá. Az édesköményt számtalanszor fogtam már kézbe a zöldségrészlegen, de mivel nem tudtam, mit kezdjek vele, mindig visszatettem a polcra. Itt volt az alkalom, hogy végre megkóstoljam, egyébként is azt vallom, hogy néha ki kell lépnünk a komfortzónánkból és meg kell kóstolnunk új ízeket is. :) Nagyon színes, friss, fűszeres saláta lett a végeredmény, kóstoljátok meg, ha valami meglepőre és újra vágytok! :)

Hozzávalók:

- 1 fej édeskömény (ánizskapor)
- 1-2 db alma
- néhány kisebb szál sárgarépa
- negyed fej lilahagyma (ízlés szerint lehet több is)
- 1 evőkanál méz
- bors
- szárított kakukkfű
- néhány evőkanál citromlé
- 1 evőkanál olívaolaj
- friss mentalevél

Elkészítés:

       Az édesköményt, almát, répát és lilahagymát vékonyra szeleteljük, majd a fűszerekkel, mézzel és olajjal ízesítjük. Jó étvágyat! :)

Szezámmagos pulykamell




         Pofonegyszerű és villámgyors recept, semmi más nem kell hozzá, csak amit a képen láttok, plusz egy kevés só és bors. Először egy helyi étteremben, itt ettem ezt a husit, ott szeletekre vágják és friss salátaágyon kínálják, mézes szójaszósszal meglocsolva, nagyon finom. :) Rengetegszer megsütöttem már azóta, most friss édesköményes almasalátát készítettem hozzá, így laktató és tápanyagban gazdag lesz a holnapi és holnaputáni ebédem :) Gyorsan elkészül és a válogatósabb vendégeket is le lehet vele venni a lábukról.:)

Hozzávalók (3-4 adag):

- 500 g csirke- vagy pulykamell (lehet comb is)
- 80-100 g szezámmag (én kevertem a fehér és fekete szezámmagot, de csak fehéret is használhatunk hozzá)
- és bors
- kacsazsír/kókuszolaj a kisütéshez

Elkészítés:

      A húst kisebb szeletekre vágjuk, sózzuk-borsozzuk, majd állni hagyjuk (a legjobb, ha legalább pár órát pihentetjük). A zsiradékot felmelegítjük, a húst a szezámmagba forgatjuk (mivel a hús nedves, rá fog tapadni), majd mindkét oldalán megsütjük (füstös és sercegős mutatvány, sokat kell majd utána szellőztetni, de megéri). Igazából ennyi. :) Bármilyen körettel tálalhatjuk. Jó étvágyat! :)

2016. március 14., hétfő

Nyers sütőtökkrémleves

      

            Szombat késő délután egy hiperszuper nyersételkészítő tanfolyamon vettem részt az Élelem Étterem szervezésében. Karácsonyra kaptam az utalványt a páromtól (mindig tudja, minek örülök a legjobban :) <3 ), úgyhogy már hónapok óta vártam, hogy eljöjjön ez a nap. :) Tavaly már részt vettem egy hasonló tanfolyamukon, akkor csak desszertek készítését mutatták be, most egy teljes, többfogásos menü volt terítéken, levessel, "kenyérrel", "tésztás" főétellel és háromféle desszerttel. A tanfolyam kóstolóval zárult, aminek még mindig hatása alatt vagyok. Szilárdék tudnak valamit, na... Aki viszolyog a nyers ételektől (csak növényi eredetű ételeket fogyasztanak, max. 42 C°-ig hőkezelve), annak bátran ajánlom, hogy látogasson el a győri étterembe, olyan ízélményekben lesz része, hogy ihajj. Ezt kóstolni kell, tényleg. Hiszem, hogy minden ételnek a lelke a jó alapanyagokban és az ízesétésben/fűszerezésben rejlik, márpedig Szilárdék mindkét téren brillíroznak: a hozzávalók prémium minőségűek, a fűszerezés pedig tökéletes. Sokan mondhatják, hogy a zöldséges-gyümölcsös-magvas ételek íztelenek. Hát, én pedig azt mondom, hogy aki nem evett még íztelen húsos főételt, az tegye fel a kezét! Ugyehogy? A hús és a klasszikus hozzávalók önmagukban nem garantálják, hogy egy étel ízletes lesz. Aki szereti az ízeket és jól tud fűszerezni, az szinte mindenből tud finom ételt készíteni, legyen az nyers vegán, paleo vagy klasszikus fogás. Az Élelem Étteremről egyébként már sokszor meséltem Nektek, szinte a nyitás óta rendszeres vendégük vagyok, s bár az étkezési stílusaink között vannak alapvető mélyedések, sőt árkok :) (én húsevő vagyok, így érzem jól magam, s vallom, hogy mindenkinek a szervezetéhez legjobban igazodó ételeket kell ennie), de ez soha nem vezetett közöttünk ellentétekhez, hisz vannak hidak, amelyek ezeken az árkokon átívelnek. :) ("ételügyileg" ezek a hidak a sok természetes, nyers alapanyag, mint a zöldségek, gyümölcsök, magvak, amelyeket én is superfoodnak tartok, "emberügyileg" pedig a másik elfogadása, az empátia, a tolerancia, a szeretet. Sallangosnak hangozhat, de ez tényleg így van. Szívvel-lélekkel csinálják, ezért valahogy az éttermükbe is jószívű, lelkes emberek tévednek be. Ez előbbit én, ez utóbbit pedig Ők állítják. :) 
         De hogy visszatérjek magukhoz a fogásokhoz... Kezdeném a levessel, mert az rögtön levett a lábamról :), a többi fogást majd a későbbiekben fogom érinteni. Sok-sok hasznos tippel és ötlettel lettem gazdagabb, s ezeket eszemben sincs magamban tartani ;). 
         Nyers levest a legtöbb ember csak spanyol zöldségleves, azaz gazpacho formájában fogyaszt (vagy még így sem :)), pedig szinte bármilyen zöldségből lehet finomabbnál finomabbakat készíteni. A tanfolyamon egy vegyes zöldséglevest készített nekünk Szilárd, amelybe répa, paszternák, karalábé, zeller, zellerszár, batáta és sütőtök került. Mindezt a turmixgépte tette, citromlével, sóval, borssal és fűszerekkel ízesítette, majd kesudiót tett bele (ez a sűrítő- és krémesítőanyag). Néhány perc alatt teljesen simára turmixolta, majd még egy kis olívaolajjal is megspékelte. Mennyei lett. A legfontosabb alapanyag természetesen a zöldség (bármilyen, tényleg :) ), a citromlé, mely kihozza az ízeket, és a kesudió, mely krémesít (kipróbálom majd napraforgómaggal is, Szilárd szerint így kevésbé finom), és kész is a zöldséglevesünk. Legyünk kreatívak!
        Rögtön másnap reggel ki akartam próbálni, vajon én is el tudok-e készíteni egy ehhez hasonló levest, de a hétvégére kiürült hűtőmben csak két szál répa és egy félig használható, az idő által megviselt sütőtök lapult. :) Sütőtökkrémlevest készítettem belőle. Nagyon finom és különleges ízvilágú levest kaptam: hűsít, mert hideg, a fűszereknek köszönhetően viszont melengető. :)

Fent az almáspiteturmixom, alul pedig Szilárd dekorálja a főételünket. :)


Hozzávalók (7,5 dl leveshez, 3-4 főre):

(a zöldségek és a víz arányával bátran lehet játszadozni, attól függően, mennyire sűrű levest szeretnénk kapni, az enyém-ezekkel az arányokkal- közepesen sűrű lett).

- 160 g sütőtök
- 65 g répa
- 50 g kesudió
- kb. 4,5 dl víz
- kb. 30 g méz (a legszigorúbb nyers vegán étrendbe nem fér bele, de engem, mint húsevőt, ez ugye nem érint :)
- kb. 2 cm-i friss gyömbér (attól függ, mennyire szeretjük az ízét :) )
- kb. fél-1 citrom leve
- só, bors, szerecsendió

Elkészítés:

      A nyers levesek nagy előnye, hogy a pucolással együtt max. 10 perc alatt elkészíthetőek. :). A zöldséget megpucoljuk, majd a többi hozzávaló kíséretében teljesen simára turmixoljuk. (Közben néhányszor megállítjuk a gépet, hogy a felkapott kesudiók lesüllyedjenek, ezt a tanfolyamon tanultam). Ne tegyünk bele minden fűszert előre, inkább állítsuk le többször és kóstolgassunk, hogy megtaláljuk a nekünk leginkább tetsző ízvilágot. Tökmagolajjal/ petrezselyemzölddel díszítve kínáljuk. :) Egészségetekre!



2016. február 4., csütörtök

Juhtúrós rakott karfiol

       


        Ez az étel annak az apropóján született, hogy apukám az egyik vadászata után meglepett két zacskónyi friss hegyi juhtúróval, amit valamilyen módon fel szeretettem volna használni. Próbálok glutén és cukor nélkül is a lehető legváltozatosabban étkezni, ezért előszeretettel használom főételeimbe a kölest, a zabot, a quinoát és a rizst, de az átlagemberhez képest jóval kisebb mennyiségben, hogy minden étkezésembe jusson elegendő mennyiségű fehérje és jóféle zsiradék is, ne csak szénhidrát. Ez előbbit általában hús formájában viszem be, de mivel most kéznél volt a  friss, fehérjedús juhtúró, ezért kivételesen húsmentes ebédet készítettem. :) Gyorsan és könnyen elkészíthető főétel, amibe belecsempésztem az otthonomban fellelhető alapanyagokat, a végeredmény pedig egy nagyon finom, ízes (ki nem állhatom az íztelen ételeket), egészséges és laktató fogás lett. :). Próbáljátok ki! :)

Hozzávalók (3-4 adag):

- 250 g juhtúró
- 1 doboz (150 g)  görög (vagy más, lehetőleg zsíros) joghurt
- 0,5 dl tejszín (kihagyható, mikor beletettem, még nem tudtam, hogy egy doboznyi joghurt is kerül az ételbe :))
- 2 tojás
- 100 g köles (szerintem rizzsel is működik :))
- 100 g Cheddar (vagy más) sajt
- 350 g karfiol (lehet több is, már bánom, hogy csak ennyit tettem bele :) )
- kevés kókuszolaj
- só, bors, fokhagyma

Elkészítés:

     A kölest egy kevés kókuszolajon állandó keverés mellett megpirítjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, sózzuk, majd lefedjük és alacsony lángon puhára főzzük. Ha elfő a víz, öntünk még hozzá, átkeverjük, majd fedő alatt tovább pároljuk. Ha megpuhult, kézmelegre hűtjük. A karfiolt rózsáira szedjük és párolóedényben félpuhára pároljuk, vagy vízben megfőzzük. A langyos kölesbe belekeverjük a juhtúrót, a tejszínt, a joghurtot, a két tojást, a fokhagymát, ha kell, sózzuk-borsozzuk, végül belekeverjük a karfiolt és kisebb (nekem 22x23 cm) szilikonformába töltjük (ha nem szilikon, kikenjük kókuszolajjal). 180 fokra előmelegített sütőben 20 percig sütjük. Rászórjuk a sajtot, feljebb visszük a hőfokot és sütjük, míg a sajt aranyszínűre nem pirul. Az egész adag kb. 2000 kalória, ha négy részre osztjuk, egy főre kb 500 kalória jut. Jó étvágyat! :)

2016. január 20., szerda

Csirkemelles rakott brokkoli

       

       Gyakran van, hogy bevásárlás közben rábukkanok egy-egy akciós hozzávalóra és rögtönzök belőle valami finomat: így lehet gazdaságosabbá tenni az egészséges étkezést. :) A héten 2 darab brokkolit sikerült féláron megvásárolnom. Az A varáció brokkolikrémleves volt, a B varáció pedig valamilyen rakott brokkolis étel, amit fehérjedúsabbá teszek egy kis csirkehusival. A B variáció lett a befutó, így viszonylag alacsony költségvetésből kihoztam 4 adagnyi főételt. 

Hozzávalók:

- 2 fej brokkoli (rózsáira szedve kb. 700- 800 g)
- 400 g csirkemell
- 2 dl főzőtejszín
- 200 g joghurt
- 4 db tojás
- 70 g Cheddar sajt (vagy parmezán, vagy más :) )
- 1 evőkanál kókuszolaj
- 1 fej hagyma
- 30 g bacon
- só, bors, fokhagyma

Elkészítés:

       A brokkolikat rózsáira szedjük és sós vízben félpuhára főzzük. Leszűrjük, félretesszük. A kókuszolajon megpirítjuk a csíkokra vágott bacont és a felaprított hagymát. Hozzátesszük a csirkemellet (vágjuk minél apróbb darabokra) és sóval-borssal-fokhagymával ízesítjük. A tejszín és joghurt keverékében elhabarjuk a tojásokat, finoman sózzuk-borsozzuk, majd beleforgatjuk a kihűlt brokkolikat és a húst. Szilikonformába vagy kiolajozott/esetleg zsírpapírral bélelt klasszikus formába öntjük, megszórjuk a reszelt sajttal és 190 fokon kb. 30-35 perc alatt készre sütjük, az utolsó 5 percben magasabb fokozaton rápiríthatunk. :) . Jó étvágyat! :)

Olvasói fénykép, köszönet érte Pápay Anaminak. :)  <3

2016. január 18., hétfő

Paleo málnás túrókocka

     


        A szüleim kertjében sok málna terem, s mindig fagyasztanak le belőle télire. Kerestem egy receptet, amelyben elhasználhatom a tőlük kapott nagy mennyiséget, s fennakadt a szemem ezen a paleo sütikén, melyet a Paleo torták és desszertek című könyvben találtam. A totus rétegbe tettem egy zacskó zselatint is, egyrészt,  mert esélytelennek találtam, hogy anélkül stabil maradjon, másrészt, mert a tiszta zselatin nagyon jó hatással van az ízületeinkre. Elég sokat futok mostanában, úgyhogy rám fér. :) A totutól nem kell megijedni, ez a túró helyettesítésére szolgáló, fehérjéből készült alapanyag kapható bioboltokban is, de olcsóbb megoldás, ha mi magunk készítjük el. Az elkészítés módját Szafi mutatja be egy nagyszerű kis videóban, itt arra is találtok tippet, hogy mihez kezdjetek a megmaradt tojássárgájával. :) Szafi videóját itt találjátok.

Hozzávalók (21x23 cm-es szilikon formához, 12 szelethez):

Tészta:
- 100 g étcsoki
- 100 g dió
- 60 g kókuszolaj
- 2 tojás
- 30 g kakaópor
- édesítő (én 25 g Dia Wellness negyedannyi édesítőt használtam)

Totus krém:
- 150-200 g totu (én 6 tojásból készítettem, 150 g totut kaptam)
- 200 g (egy doboz) Cocomas kókusztejszín
- 1 zacskó zselatin (20 g)
- 2 dl víz
- 1 citrom reszelt héja
- ízlés szerint citromlé (2 citrom levét facsartam bele, de ezek nagyon gyenge citromok voltak)
- édesítő (nekem 25 g negyedannyi édesítő)

Málnaréteg:
- 250 g málna (lehet fagyasztott is)
- 1 dl víz
- fél zacskó zselatin (10 g)
- kevés édesítő

Elkészítés:

      A tésztához egy szilikonos (vagy sima) 21x23 cm-es formába zsírpapírt teszünk, melynek a széleit hagyjuk túllógni, hogy könnyen ki tudjuk belőle emelni. A sütőt előmelegítjük 175 fokra. A tészta elkészítéséhez aprítót használtam, így egyszerűbb, de használhatunk külön őrlőt és mixert is. A csokit és a kókuszolajat vízgőz fölött  összeolvasztjuk. A diót az aprítóban ledaráljuk, majd beletesszük az édesítőt, a kakaóport és a folyékony csokit, kicsit összedolgozzuk, majd beletesszük a két tojást is. A forma aljába nyomkodjuk és 20 perc alatt készre sütjük. A totus krémhez felverjük a behűtött Cocomast (ha sikerül, nekem most nem sikerült, de a jó  öreg zselatin így is összefogja), majd hozzádolgozzuk az édesítőt, az összetört totut, a 2 dl vízben feloldott és felmelegített (nem felforralt!) zselatint, a citromhéjat és a citromlevet. Ha túl folyékony lenne, mélyhűtőbe tesszük, ettől gyorsan besűrűsödik, majd beterítjük vele a tésztát. Mehet a mélyhűtőbe. A málnás réteghez 1 dl vízben feloldjuk  a zselatint, felmelegítjük, beletesszük a málnát és egy kevés édesítőt (ha  a málnánk fagyasztott és túl gyorsan összekapja, felmelegítjük kicsit), majd rákenjük a totus rétegre. Hűtőben dermedni hagyjuk, majd nagy örömmel fogyasztjuk. :) Jó étvágyat!


2016. január 12., kedd

Kókuszos-csokis paleo torta

 
           
       Ezt a receptet egy általam nagyon kedvelt szlovák oldalon, itt találtam. Bögrés recept, amellyel megint csupán annyi gondom volt, hogy nem tudom, mekkora bögréje van a recept szerzőjének, illetve az "1/3 bögre kókusztej" számomra értelmezhetetlen mennyiség. :D Próbálkoztam, méricskéltem, végül konkrét számokká alakítottam a receptet, s a hozzávalókon és a munkameneten is módosítottam picit.  A recept mézet is tartalmaz, amely vitatott hozzávaló paleo berkekben. Szerintem ennyi simán belefér (ha 14 szeletre vágjuk a tortát, egy főre 10 gramm méz jut, ez igazán nem sok, másrészt a kókuszos réteget nem hőkezeljük, így a méz minden jótékony hatása megmarad.) Nem egy kimondottan gyors, olcsó és kevés hozzávalós torta, de sok személynek jut belőle és nagyon laktató.  Ünnepekre is szuper választás. :)

Hozzávalók (25 cm-es tortaformához):

Tészta:
- 100 g mandula
- 80 g dió
- 50 g natúr kakaópor
- ízlés szerint édesítő (nekem 40 g DW negyedannyi cukor)
- 110 g kókusztej (én Cocomast hígítottam vízzel)
- 2 evőkanál (25 g) kókuszolaj
- 1 teáskanál fahéj
- 2 tojás
- csipetnyi só

Kókuszos krém:
- 300 g kókuszreszelék
- 30 g kókuszolaj
- 2 dl kókusztej
- 70 g mandulaliszt
- 140 g méz
- csipetnyi só

Csokiöntet:
- 100 g étcsoki
- 1 dl kókusztej
- 1 evőkanál méz
(én ezt a mennyiséget használtam, de az öntet fele lefolyt a tortáról... Talán a fele is elég lesz. :D)

Elkészítés:

     Az elkészítéshez szükségünk lesz egy jó aprítóra (enélkül is elkészíthető daráló és mixer segítségével, de lassabban megy....). A sütőt előmelegítjük 175 fokra. A dióféléket aprítóba tesszük és ledaráljuk, majd mellé tesszük a kakaót, az édesítőt, a kókusztejet, az olvasztott kókuszolajat, a fahéjat, a tojásokat és a csipetnyi sót. Homogén masszává keverjük, majd zsírpapírral bélelt és kókuszolajjal kikent, 25 cm átmérőjű kapcsos tortaformába símítjuk. 30 perc alatt készre sütjük és kihűtjük. Ezalatt elmossuk az aprítót és beletesszük a kókuszos réteg alapanyagait, majd összedolgozzuk őket (kézzel is összegyúrhatjuk). Ha a tészta kihűlt, egy kanál és a kezünk segítségével rányomjuk és elsímítjuk rajta a tölteléket. Hűtőbe tesszük dermedni, ezalatt elkészítjük a csokiöntetet. A csokit vízgőz fölött felolvasztjuk, majd belekeverjük a kókusztejet és a mézet. Hűlni hagyjuk (tovább, mint én, mert ha türelmetlenek vagyunk, az öntet lefolyik a tányérra), majd lazán rákenjük a torta tetejére. Visszatesszük a hűtőbe, majd, ha megdermedt a csoki, szeletelhetjük (igazából nem is muszáj megvárni :D) és ehetjük.
        Kalóriadús, de laktató, mutatós és finom süti. :) Jó étvágyat!



Aszalt szilvával, savanyú káposztával és baconnel töltött csirkemell

     

       Nincs túl egyszerű neve ennek az új receptnek, de nem sikerült tömörebben jellemeznem ezt az első hallásra kissé bizarr, ámde mennyei ízű ételt. :) Párom anyukája készítette el először, s engem, aki imádja keverni a sósat a gyümölcsökkel (azelőtt ez elképzelhetetlen volt:), s aki a hozzávalók mindegyikét külön-külön is falná éjjel-nappal, teljesen lenyűgözött vele. Finom, laktató, tápanyagokban gazdag és ideális kombinációja a fehérjének (husi), zsírnak (bacon) és szénhidrátnak (aszalt szilva), úgyhogy engem meggyőzött. A mennyiségeket csak informatíve írom, nyilván a bacon, az aszalt szilva és a káposzta mennyiségét is egyrészt a hús mennyiségéhez, másrészt az ízlésünkhöz kell igazítani. Tiszta, egyszerű és finom ízek... Az ilyen recepteket szeretem a legjobban! Jó étvágyat! :)

Hozzávalók (3-4 személyre, nekem 6 csirkegöngyöleg lett ebből a mennyiségből):

- csirkemell (600 g)
- só, bors
- savanyú káposzta lecsepegtetve
- aszalt szilva (nekem 120 g)
- baconszeletek (nekem 6 szelet)

Elkészítés:

    A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A csirkemelleket kb. 100 grammos részekre vágjuk, majd, ha kell, bevágjuk, kiterítjük, kiklopfoljuk, mindkét oldalán sózzuk-borsozzuk. Ráfektetjük a baconszeletet, rátesszük a savanyú káposztát, majd néhány darab aszalt szilvát, végül felgöngyöljük és hústűvel vagy fogpiszkálóval rögzítjük. Jénai tálba fektetjük őket, és kb 40 percig sütjük, a végén pedig fedő nélkül rápirítunk picit. Egyszerű és nagyszerű. :) Jó étvágyat!