2016. március 20., vasárnap

Édesköményes-almás saláta

     

           Ritkán posztolok salátarecepteket, mert, bár én naponta és nagy mennyiségben fogyasztom őket, valószínűnek tartom, hogy a zöldségek összemetélésére és ízesítésére bárki képes, nem kell hozzá recept vagy gasztroblog. :) Vannak viszont olyan friss saláták, amelyeket magunktól talán eszünkbe sem jutna elkészíteni, mert merész fűszereket vagy alapanyagokat tartalmaznak. Ez a saláta is ilyen, melyre Christine Bailey Nyers ételekkel az egészségért c. könyvében bukkantam rá. Az édesköményt számtalanszor fogtam már kézbe a zöldségrészlegen, de mivel nem tudtam, mit kezdjek vele, mindig visszatettem a polcra. Itt volt az alkalom, hogy végre megkóstoljam, egyébként is azt vallom, hogy néha ki kell lépnünk a komfortzónánkból és meg kell kóstolnunk új ízeket is. :) Nagyon színes, friss, fűszeres saláta lett a végeredmény, kóstoljátok meg, ha valami meglepőre és újra vágytok! :)

Hozzávalók:

- 1 fej édeskömény (ánizskapor)
- 1-2 db alma
- néhány kisebb szál sárgarépa
- negyed fej lilahagyma (ízlés szerint lehet több is)
- 1 evőkanál méz
- bors
- szárított kakukkfű
- néhány evőkanál citromlé
- 1 evőkanál olívaolaj
- friss mentalevél

Elkészítés:

       Az édesköményt, almát, répát és lilahagymát vékonyra szeleteljük, majd a fűszerekkel, mézzel és olajjal ízesítjük. Jó étvágyat! :)

Szezámmagos pulykamell




         Pofonegyszerű és villámgyors recept, semmi más nem kell hozzá, csak amit a képen láttok, plusz egy kevés só és bors. Először egy helyi étteremben, itt ettem ezt a husit, ott szeletekre vágják és friss salátaágyon kínálják, mézes szójaszósszal meglocsolva, nagyon finom. :) Rengetegszer megsütöttem már azóta, most friss édesköményes almasalátát készítettem hozzá, így laktató és tápanyagban gazdag lesz a holnapi és holnaputáni ebédem :) Gyorsan elkészül és a válogatósabb vendégeket is le lehet vele venni a lábukról.:)

Hozzávalók (3-4 adag):

- 500 g csirke- vagy pulykamell (lehet comb is)
- 80-100 g szezámmag (én kevertem a fehér és fekete szezámmagot, de csak fehéret is használhatunk hozzá)
- és bors
- kacsazsír/kókuszolaj a kisütéshez

Elkészítés:

      A húst kisebb szeletekre vágjuk, sózzuk-borsozzuk, majd állni hagyjuk (a legjobb, ha legalább pár órát pihentetjük). A zsiradékot felmelegítjük, a húst a szezámmagba forgatjuk (mivel a hús nedves, rá fog tapadni), majd mindkét oldalán megsütjük (füstös és sercegős mutatvány, sokat kell majd utána szellőztetni, de megéri). Igazából ennyi. :) Bármilyen körettel tálalhatjuk. Jó étvágyat! :)

2016. március 14., hétfő

Nyers sütőtökkrémleves

      

            Szombat késő délután egy hiperszuper nyersételkészítő tanfolyamon vettem részt az Élelem Étterem szervezésében. Karácsonyra kaptam az utalványt a páromtól (mindig tudja, minek örülök a legjobban :) <3 ), úgyhogy már hónapok óta vártam, hogy eljöjjön ez a nap. :) Tavaly már részt vettem egy hasonló tanfolyamukon, akkor csak desszertek készítését mutatták be, most egy teljes, többfogásos menü volt terítéken, levessel, "kenyérrel", "tésztás" főétellel és háromféle desszerttel. A tanfolyam kóstolóval zárult, aminek még mindig hatása alatt vagyok. Szilárdék tudnak valamit, na... Aki viszolyog a nyers ételektől (csak növényi eredetű ételeket fogyasztanak, max. 42 C°-ig hőkezelve), annak bátran ajánlom, hogy látogasson el a győri étterembe, olyan ízélményekben lesz része, hogy ihajj. Ezt kóstolni kell, tényleg. Hiszem, hogy minden ételnek a lelke a jó alapanyagokban és az ízesétésben/fűszerezésben rejlik, márpedig Szilárdék mindkét téren brillíroznak: a hozzávalók prémium minőségűek, a fűszerezés pedig tökéletes. Sokan mondhatják, hogy a zöldséges-gyümölcsös-magvas ételek íztelenek. Hát, én pedig azt mondom, hogy aki nem evett még íztelen húsos főételt, az tegye fel a kezét! Ugyehogy? A hús és a klasszikus hozzávalók önmagukban nem garantálják, hogy egy étel ízletes lesz. Aki szereti az ízeket és jól tud fűszerezni, az szinte mindenből tud finom ételt készíteni, legyen az nyers vegán, paleo vagy klasszikus fogás. Az Élelem Étteremről egyébként már sokszor meséltem Nektek, szinte a nyitás óta rendszeres vendégük vagyok, s bár az étkezési stílusaink között vannak alapvető mélyedések, sőt árkok :) (én húsevő vagyok, így érzem jól magam, s vallom, hogy mindenkinek a szervezetéhez legjobban igazodó ételeket kell ennie), de ez soha nem vezetett közöttünk ellentétekhez, hisz vannak hidak, amelyek ezeken az árkokon átívelnek. :) ("ételügyileg" ezek a hidak a sok természetes, nyers alapanyag, mint a zöldségek, gyümölcsök, magvak, amelyeket én is superfoodnak tartok, "emberügyileg" pedig a másik elfogadása, az empátia, a tolerancia, a szeretet. Sallangosnak hangozhat, de ez tényleg így van. Szívvel-lélekkel csinálják, ezért valahogy az éttermükbe is jószívű, lelkes emberek tévednek be. Ez előbbit én, ez utóbbit pedig Ők állítják. :) 
         De hogy visszatérjek magukhoz a fogásokhoz... Kezdeném a levessel, mert az rögtön levett a lábamról :), a többi fogást majd a későbbiekben fogom érinteni. Sok-sok hasznos tippel és ötlettel lettem gazdagabb, s ezeket eszemben sincs magamban tartani ;). 
         Nyers levest a legtöbb ember csak spanyol zöldségleves, azaz gazpacho formájában fogyaszt (vagy még így sem :)), pedig szinte bármilyen zöldségből lehet finomabbnál finomabbakat készíteni. A tanfolyamon egy vegyes zöldséglevest készített nekünk Szilárd, amelybe répa, paszternák, karalábé, zeller, zellerszár, batáta és sütőtök került. Mindezt a turmixgépte tette, citromlével, sóval, borssal és fűszerekkel ízesítette, majd kesudiót tett bele (ez a sűrítő- és krémesítőanyag). Néhány perc alatt teljesen simára turmixolta, majd még egy kis olívaolajjal is megspékelte. Mennyei lett. A legfontosabb alapanyag természetesen a zöldség (bármilyen, tényleg :) ), a citromlé, mely kihozza az ízeket, és a kesudió, mely krémesít (kipróbálom majd napraforgómaggal is, Szilárd szerint így kevésbé finom), és kész is a zöldséglevesünk. Legyünk kreatívak!
        Rögtön másnap reggel ki akartam próbálni, vajon én is el tudok-e készíteni egy ehhez hasonló levest, de a hétvégére kiürült hűtőmben csak két szál répa és egy félig használható, az idő által megviselt sütőtök lapult. :) Sütőtökkrémlevest készítettem belőle. Nagyon finom és különleges ízvilágú levest kaptam: hűsít, mert hideg, a fűszereknek köszönhetően viszont melengető. :)

Fent az almáspiteturmixom, alul pedig Szilárd dekorálja a főételünket. :)


Hozzávalók (7,5 dl leveshez, 3-4 főre):

(a zöldségek és a víz arányával bátran lehet játszadozni, attól függően, mennyire sűrű levest szeretnénk kapni, az enyém-ezekkel az arányokkal- közepesen sűrű lett).

- 160 g sütőtök
- 65 g répa
- 50 g kesudió
- kb. 4,5 dl víz
- kb. 30 g méz (a legszigorúbb nyers vegán étrendbe nem fér bele, de engem, mint húsevőt, ez ugye nem érint :)
- kb. 2 cm-i friss gyömbér (attól függ, mennyire szeretjük az ízét :) )
- kb. fél-1 citrom leve
- só, bors, szerecsendió

Elkészítés:

      A nyers levesek nagy előnye, hogy a pucolással együtt max. 10 perc alatt elkészíthetőek. :). A zöldséget megpucoljuk, majd a többi hozzávaló kíséretében teljesen simára turmixoljuk. (Közben néhányszor megállítjuk a gépet, hogy a felkapott kesudiók lesüllyedjenek, ezt a tanfolyamon tanultam). Ne tegyünk bele minden fűszert előre, inkább állítsuk le többször és kóstolgassunk, hogy megtaláljuk a nekünk leginkább tetsző ízvilágot. Tökmagolajjal/ petrezselyemzölddel díszítve kínáljuk. :) Egészségetekre!