Oldalak

2016. január 20., szerda

Csirkemelles rakott brokkoli

       

       Gyakran van, hogy bevásárlás közben rábukkanok egy-egy akciós hozzávalóra és rögtönzök belőle valami finomat: így lehet gazdaságosabbá tenni az egészséges étkezést. :) A héten 2 darab brokkolit sikerült féláron megvásárolnom. Az A varáció brokkolikrémleves volt, a B varáció pedig valamilyen rakott brokkolis étel, amit fehérjedúsabbá teszek egy kis csirkehusival. A B variáció lett a befutó, így viszonylag alacsony költségvetésből kihoztam 4 adagnyi főételt. 

Hozzávalók:

- 2 fej brokkoli (rózsáira szedve kb. 700- 800 g)
- 400 g csirkemell
- 2 dl főzőtejszín
- 200 g joghurt
- 4 db tojás
- 70 g Cheddar sajt (vagy parmezán, vagy más :) )
- 1 evőkanál kókuszolaj
- 1 fej hagyma
- 30 g bacon
- só, bors, fokhagyma

Elkészítés:

       A brokkolikat rózsáira szedjük és sós vízben félpuhára főzzük. Leszűrjük, félretesszük. A kókuszolajon megpirítjuk a csíkokra vágott bacont és a felaprított hagymát. Hozzátesszük a csirkemellet (vágjuk minél apróbb darabokra) és sóval-borssal-fokhagymával ízesítjük. A tejszín és joghurt keverékében elhabarjuk a tojásokat, finoman sózzuk-borsozzuk, majd beleforgatjuk a kihűlt brokkolikat és a húst. Szilikonformába vagy kiolajozott/esetleg zsírpapírral bélelt klasszikus formába öntjük, megszórjuk a reszelt sajttal és 190 fokon kb. 30-35 perc alatt készre sütjük, az utolsó 5 percben magasabb fokozaton rápiríthatunk. :) . Jó étvágyat! :)

Olvasói fénykép, köszönet érte Pápay Anaminak. :)  <3

2016. január 18., hétfő

Paleo málnás túrókocka

     


        A szüleim kertjében sok málna terem, s mindig fagyasztanak le belőle télire. Kerestem egy receptet, amelyben elhasználhatom a tőlük kapott nagy mennyiséget, s fennakadt a szemem ezen a paleo sütikén, melyet a Paleo torták és desszertek című könyvben találtam. A totus rétegbe tettem egy zacskó zselatint is, egyrészt,  mert esélytelennek találtam, hogy anélkül stabil maradjon, másrészt, mert a tiszta zselatin nagyon jó hatással van az ízületeinkre. Elég sokat futok mostanában, úgyhogy rám fér. :) A totutól nem kell megijedni, ez a túró helyettesítésére szolgáló, fehérjéből készült alapanyag kapható bioboltokban is, de olcsóbb megoldás, ha mi magunk készítjük el. Az elkészítés módját Szafi mutatja be egy nagyszerű kis videóban, itt arra is találtok tippet, hogy mihez kezdjetek a megmaradt tojássárgájával. :) Szafi videóját itt találjátok.

Hozzávalók (21x23 cm-es szilikon formához, 12 szelethez):

Tészta:
- 100 g étcsoki
- 100 g dió
- 60 g kókuszolaj
- 2 tojás
- 30 g kakaópor
- édesítő (én 25 g Dia Wellness negyedannyi édesítőt használtam)

Totus krém:
- 150-200 g totu (én 6 tojásból készítettem, 150 g totut kaptam)
- 200 g (egy doboz) Cocomas kókusztejszín
- 1 zacskó zselatin (20 g)
- 2 dl víz
- 1 citrom reszelt héja
- ízlés szerint citromlé (2 citrom levét facsartam bele, de ezek nagyon gyenge citromok voltak)
- édesítő (nekem 25 g negyedannyi édesítő)

Málnaréteg:
- 250 g málna (lehet fagyasztott is)
- 1 dl víz
- fél zacskó zselatin (10 g)
- kevés édesítő

Elkészítés:

      A tésztához egy szilikonos (vagy sima) 21x23 cm-es formába zsírpapírt teszünk, melynek a széleit hagyjuk túllógni, hogy könnyen ki tudjuk belőle emelni. A sütőt előmelegítjük 175 fokra. A tészta elkészítéséhez aprítót használtam, így egyszerűbb, de használhatunk külön őrlőt és mixert is. A csokit és a kókuszolajat vízgőz fölött  összeolvasztjuk. A diót az aprítóban ledaráljuk, majd beletesszük az édesítőt, a kakaóport és a folyékony csokit, kicsit összedolgozzuk, majd beletesszük a két tojást is. A forma aljába nyomkodjuk és 20 perc alatt készre sütjük. A totus krémhez felverjük a behűtött Cocomast (ha sikerül, nekem most nem sikerült, de a jó  öreg zselatin így is összefogja), majd hozzádolgozzuk az édesítőt, az összetört totut, a 2 dl vízben feloldott és felmelegített (nem felforralt!) zselatint, a citromhéjat és a citromlevet. Ha túl folyékony lenne, mélyhűtőbe tesszük, ettől gyorsan besűrűsödik, majd beterítjük vele a tésztát. Mehet a mélyhűtőbe. A málnás réteghez 1 dl vízben feloldjuk  a zselatint, felmelegítjük, beletesszük a málnát és egy kevés édesítőt (ha  a málnánk fagyasztott és túl gyorsan összekapja, felmelegítjük kicsit), majd rákenjük a totus rétegre. Hűtőben dermedni hagyjuk, majd nagy örömmel fogyasztjuk. :) Jó étvágyat!


2016. január 12., kedd

Kókuszos-csokis paleo torta

 
           
       Ezt a receptet egy általam nagyon kedvelt szlovák oldalon, itt találtam. Bögrés recept, amellyel megint csupán annyi gondom volt, hogy nem tudom, mekkora bögréje van a recept szerzőjének, illetve az "1/3 bögre kókusztej" számomra értelmezhetetlen mennyiség. :D Próbálkoztam, méricskéltem, végül konkrét számokká alakítottam a receptet, s a hozzávalókon és a munkameneten is módosítottam picit.  A recept mézet is tartalmaz, amely vitatott hozzávaló paleo berkekben. Szerintem ennyi simán belefér (ha 14 szeletre vágjuk a tortát, egy főre 10 gramm méz jut, ez igazán nem sok, másrészt a kókuszos réteget nem hőkezeljük, így a méz minden jótékony hatása megmarad.) Nem egy kimondottan gyors, olcsó és kevés hozzávalós torta, de sok személynek jut belőle és nagyon laktató.  Ünnepekre is szuper választás. :)

Hozzávalók (25 cm-es tortaformához):

Tészta:
- 100 g mandula
- 80 g dió
- 50 g natúr kakaópor
- ízlés szerint édesítő (nekem 40 g DW negyedannyi cukor)
- 110 g kókusztej (én Cocomast hígítottam vízzel)
- 2 evőkanál (25 g) kókuszolaj
- 1 teáskanál fahéj
- 2 tojás
- csipetnyi só

Kókuszos krém:
- 300 g kókuszreszelék
- 30 g kókuszolaj
- 2 dl kókusztej
- 70 g mandulaliszt
- 140 g méz
- csipetnyi só

Csokiöntet:
- 100 g étcsoki
- 1 dl kókusztej
- 1 evőkanál méz
(én ezt a mennyiséget használtam, de az öntet fele lefolyt a tortáról... Talán a fele is elég lesz. :D)

Elkészítés:

     Az elkészítéshez szükségünk lesz egy jó aprítóra (enélkül is elkészíthető daráló és mixer segítségével, de lassabban megy....). A sütőt előmelegítjük 175 fokra. A dióféléket aprítóba tesszük és ledaráljuk, majd mellé tesszük a kakaót, az édesítőt, a kókusztejet, az olvasztott kókuszolajat, a fahéjat, a tojásokat és a csipetnyi sót. Homogén masszává keverjük, majd zsírpapírral bélelt és kókuszolajjal kikent, 25 cm átmérőjű kapcsos tortaformába símítjuk. 30 perc alatt készre sütjük és kihűtjük. Ezalatt elmossuk az aprítót és beletesszük a kókuszos réteg alapanyagait, majd összedolgozzuk őket (kézzel is összegyúrhatjuk). Ha a tészta kihűlt, egy kanál és a kezünk segítségével rányomjuk és elsímítjuk rajta a tölteléket. Hűtőbe tesszük dermedni, ezalatt elkészítjük a csokiöntetet. A csokit vízgőz fölött felolvasztjuk, majd belekeverjük a kókusztejet és a mézet. Hűlni hagyjuk (tovább, mint én, mert ha türelmetlenek vagyunk, az öntet lefolyik a tányérra), majd lazán rákenjük a torta tetejére. Visszatesszük a hűtőbe, majd, ha megdermedt a csoki, szeletelhetjük (igazából nem is muszáj megvárni :D) és ehetjük.
        Kalóriadús, de laktató, mutatós és finom süti. :) Jó étvágyat!



Aszalt szilvával, savanyú káposztával és baconnel töltött csirkemell

     

       Nincs túl egyszerű neve ennek az új receptnek, de nem sikerült tömörebben jellemeznem ezt az első hallásra kissé bizarr, ámde mennyei ízű ételt. :) Párom anyukája készítette el először, s engem, aki imádja keverni a sósat a gyümölcsökkel (azelőtt ez elképzelhetetlen volt:), s aki a hozzávalók mindegyikét külön-külön is falná éjjel-nappal, teljesen lenyűgözött vele. Finom, laktató, tápanyagokban gazdag és ideális kombinációja a fehérjének (husi), zsírnak (bacon) és szénhidrátnak (aszalt szilva), úgyhogy engem meggyőzött. A mennyiségeket csak informatíve írom, nyilván a bacon, az aszalt szilva és a káposzta mennyiségét is egyrészt a hús mennyiségéhez, másrészt az ízlésünkhöz kell igazítani. Tiszta, egyszerű és finom ízek... Az ilyen recepteket szeretem a legjobban! Jó étvágyat! :)

Hozzávalók (3-4 személyre, nekem 6 csirkegöngyöleg lett ebből a mennyiségből):

- csirkemell (600 g)
- só, bors
- savanyú káposzta lecsepegtetve
- aszalt szilva (nekem 120 g)
- baconszeletek (nekem 6 szelet)

Elkészítés:

    A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A csirkemelleket kb. 100 grammos részekre vágjuk, majd, ha kell, bevágjuk, kiterítjük, kiklopfoljuk, mindkét oldalán sózzuk-borsozzuk. Ráfektetjük a baconszeletet, rátesszük a savanyú káposztát, majd néhány darab aszalt szilvát, végül felgöngyöljük és hústűvel vagy fogpiszkálóval rögzítjük. Jénai tálba fektetjük őket, és kb 40 percig sütjük, a végén pedig fedő nélkül rápirítunk picit. Egyszerű és nagyszerű. :) Jó étvágyat!