2015. január 31., szombat

Almás muffin (paleo)

 

              Egész héten paleo palacsintát sütöttem, hogy elhasználjam a gesztenyelisztemet, aminek ma jár le a szavatossága, de sajnos nem győztünk elég palacsintát megenni:), úgyhogy ki kellett találnom valami mást is. Elmira blogján találtam egy jó kis muffin receptet, pontosítottam a hozzávalók mennyiségén és meg is sütöttem rögtön.  Nagyon finom lett, úgyhogy csináltam még két adagot, hogy a barátoknak is vigyek és a vasárnapi ebédhez is legyen nasi:) Igazi almás muffin állaga van, szaftos, fahéjas, szuper reggeli vagy uzsonna, senki meg nem mondj róla, hogy búzaliszt- és cukormentes:). Az egyetlen drága hozzávalója a gesztenyeliszt, de abból meg kevés kell bele, úgyhogy az összköltség egyáltalán nem vészes. A darált mandula helyett bátran használhatunk bármilyen más diófélét: kesut, törökmogyorót vagy diót is, ami épp van a kamrában.

Hozzávalók (12 db kisebb vagy 8 nagyobb muffinhoz):

- 4 tojás
- 200 g finomra (pépesre) reszelt alma
- 40 g darált mandula (vagy dió/kesu/törökmogyoró, plusz 12 szem a díszítéshez)
- 60 g gesztenyeliszt
- édesítő ízlés szerint (3 ek DW cukor vagy 6 ek eritrit/xylit)
- csapott teáskanál fahéj
- kevés vanília
- egy teáskanál szódabikarbóna


Elkészítés:

        A muffinkák villámgyorsan elkészülnek. A sütőt előmelegítjük 175 fokra. A tojásokat, a reszelt almát, az édesítőt, a vaníliát és a fahéjat összedolgozzuk, majd beletesszük az átszitált gesztenyelisztet, a darált mandulát és a szódabikarbónát. Egynemű tésztát keverünk belőle. Szétosszuk a szilikonos muffinforma mélyedéseibe, majd sütőbe tesszük 25-30 percre. Tíz perc sütés után a megemelkedett muffinok tetejébe nyomunk egy-egy szem mandulát vagy diót, majd visszatoljuk a sütőbe. Ha kihűltek, könnyen kivehetőek a formából. Egy darab muffin (12 muffin sütése esetén) 77 kalóriát, 3,7 g fehérjét, 6,3 g szénhidrátot és 4 g zsírt tartalmaz. Finom, laktató és bárhova magunkkal vihetjük:). Jó étvágyat! :)

2015. január 27., kedd

Paleo palacsinta gesztenyelisztből

   
         Zablisztes palacsintát készítettem már, szerettem is nagyon. Most paleo palacsintára fájt a fogam, s mivel már régóta árválkodik a kamrámban egy zacskó gesztenyeliszt, s volt egy nyugis szombat reggelem, gondoltam, kipróbálom a híres gesztenyelisztes paleo palacsintát. A Nosaltyn találtam egy ígéretesnek hangzó receptet:
http://www.nosalty.hu/recept/paleo-palacsinta-gesztenyeliszttel#comments-recept.
             Állítólag a  gesztenyeliszt a legalkalmasabb palacsinta készítéséhez, s bár a kifejezetten drága paleo lisztek közé tartozik, ha megengedhetjük, szerintem érdemes kipróbálni. Töltelékként házi cukormentes lekvár került bele (fehérmálnás és szilvás-fűszeres), a tetejére pedig paleo csokiöntet. Mostanában sok túrót és joghurtot eszem, gondoltam, kivételesen adok magamnak egy tejtermékmentes délelőttöt. :) Nagyon finom, nagyon egészséges...

Hozzávalók (2 fő. 6-8 db palacsinta):

- 40 g gesztenyeliszt
- 2 tojás
- 10 g kókuszolaj
- 1 dl víz
- csipetnyi só
- kevés édesítő (1 evőkanál xilit vagy eritrit)
- kevés kókuszolaj a sütéshez

Elkészítés:

      A tojást, a kókuszolajat és a vizet kikeverjük, hozzáadjuk az átszitált gesztenyelisztet, a sót és az édesítőt, majd a masszából kevés kókuszzsíron 4-6 db palacsintát sütünk. Megtölthetjük bármiféle jóval: darált dióval, totuval vagy cukormentes lekvárral, ha szigorúan paleozunk, vagy joghurtos túrókrémmel, ha a paleo mellett eszünk túrót és joghurtot is (én eszem). A palacsinták tetejére paleo csokiöntetet csorgattam: egy nagy adag öntethez simára turmixolunk egy avokádót, egy banánt, 40 g kakaóport, ízlés szerint édesítőt és kevés vizet. Tökéletesen indult a nap. :) Jó étvágyat!:)


2015. január 25., vasárnap

Paleo csokis kuglóf

 
     Nem szokványos kuglóf nem szokványos hozzávalókkal. :) Kicsit a browniera hajaz a lenmag miatt, krémes, csokis, laktató, tele van omega 3 zsírsavval, jót tesz az emésztésnek és elmúlasztja a rosszkedvet :) A lenmag ízét érezni rajta, ha valaki nem szereti, csak óvatosan :) ... Kalóriatartalma nem kicsi, de egy szeletke tízóraira vagy uzsonnára vígan belefér. Párom a frissen készült chilis narancslekvárjával kente meg, úgy majszolta. :) A recept Tatiana Jelínek: Sladkosti bez výčitiek (Édességek lelkiismeretfurdalás nélkül) c. könyvéből származik. Az eredeti mennyiséget feleztem, így kisebb kuglófom lett, a kókuszolajat pedig sikeresen kifelejtettem belőle (feledékenységemnek hála spóroltam vagy 450 kalóriát :D). Nekünk így is nagyon ízlett, nem tudom, azzal milyen lehet:).

Hozzávalók egy kisebb kuglófhoz:

- 100 g alma párolva
- 100 g banán
- 2 tojás
- ízlés szerint édesítő (30 g DW negyedannyit használtam)
- 65 g darált lenmag
- 40 g étcsoki (+ 30 g a tetejére)
- egy evőkanál erős kávé
- kevés rumaroma
- csipet só
- 1 teáskanál gluténmentes sütőpor
- a tetejére kevés mandulaszelet

Elkészítés:

      A tésztát aprító segítségével készítettem el hipersebességgel :). A gépbe beletettem az almát, a banánt, a tojások sárgáját, a lenmagot, az édesítőt, az olvasztott csokit, a kávét, a rumaromát és a sütőport (az eredeti recept szerint 50 g kókuszolaj is kellene bele). Összedolgoztam, majd beleforgattam a késhegynyi sóval keményre vert tojásfehérjehabot. A masszát szilikonformába egyengettem (ha klasszikus formánk van, kenjük ki kókuszzsírral és szórjuk meg darált mandulával), majd 180 fokon 40 perc alatt megsütöttem. Olvasztott étcsokit csorgattam rá és mandulaszeletekkel díszítettem. Az egész kuglóf 1060 kalóriát,  34 g fehérjét, 113 g szénhidrátot és 70 g (hasznos) zsírt tartalmaz. Jó étvágyat!:)

2015. január 20., kedd

Fitt répatorta túrós-ricottás krémmel

       
Múltkor böngészés közben találtam rá erre a receptre, el is mentettem a gépembe. Hétvégén aztán al akartam készíteni, de ugye a recept a laptopomban, a laptop a munkahelyemen... Kerestem-kutattam a neten a recept után, de persze sehol semmi:) Elkészítettem hát emlékezetből... Úgy tűnik, jó a memóriám, mert a hozzávalókat hiánytalanul eltaláltam (amit kellett, helyettesítettem mással), az eredetileg csészében megadott mennyiségeket pedig szépen a pici tortaformámhoz igazítottam (szinte mindent 18 vagy 20 cm-es formában csinálok, kevés nálunk az éhes száj) :). A recept egy szlovák oldalról, a fitnessguru.sk-ról származik, szemezgessetek ott bátran:): 
       Amit a tortáról tudni kell, az az, hogy szaftos és krémes, nagyon finom, laktató, tele van fehérjével, nagyon alacsony a kalóriatartalma (mindössze 155 kcal/szelet), csupa szuper egészséges hozzávalóból készült és tökéletes reggeli vagy korai uzsonna. :)

Hozzávalók (20 cm átmérőjű formához, 8 szelethez):

A tésztához:
- 180 g reszelt sárgarépa (kb. 3 kisebb szál répa)
- 2 darab tojás
- 30 g zabliszt vagy darált zabpehely
- 30 g  kókuszliszt (zsírtalanított, ha lehet)
- 45 g proteinpor (én vaníliás SciTec 100% Whey Proteint használok)
(a kókuszliszt és a protein szerintem kiváltható más hozzávalóval, pl. darált zabpehellyel, de úgy nem garantálom a végeredményt és a tápértékek is mások lesznek)
- 1 dl nem édesített mandulatej (helyettesíthető tehéntejjel)
- 1 teáskanál gluténmentes sütőpor
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- fél teáskanál őrölt gyömbér
- ízlés szerint édesítő, ki mit használ (én 35 g DW negyedannyi cukrot tettem bele)

Krém:
- 250 g zsírszegény túró
- 250 g ricotta
- vanília vagy vaníliaaroma
- ízlés szerint édesítő

A tetejére:
- 15 g szeletelt mandula

Elkészítés:

      A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Ha szilikonformánk van, nem kell kikenni, ha hagyományos, kenjük ki kókuszzsírral. A reszelt répát, a tojásokat és a tejet mixerrel keverjük össze, majd szórjuk bele a száraz hozzávalókat és dolgozzuk egynemű masszává. Süssük úgy 35-40 percig, tűpróbáig. A krém hozzávalóit tegyük tálba és mixerrel keverjünk belőle finom tölteléket:). Töltsük meg vele a tortát, kenjük meg a tetejét is, majd szórjuk meg mandulaszeletekkel. Nagyon nagyon finom, szépen dekorálva ünnepi tortának is tökéletes, de bármelyik hétköznapot is simán feldobhatjuk vele. Ami a tápértékeket illeti, egy szeletben 155 kalória, 14,4 g fehérje, 12,6 h szénhidrát és 7 g zsír van. Jó étvágyat!:)

2015. január 18., vasárnap

Szezámmagos ropi vagy kréker (paleo)


    A hétvégén szülinapra voltunk hivatalosak, úgy döntöttem hát, hogy készítek valami egészséges ropogtatnivalót, amit viszonylag nyugodt szívvel majszolhatok és így némileg ellenállni tudok a terülj terülj asztalkámnak. :) Végül is, a lángost,a kenyeret, a csipszeket és a sütiket kiváltottam vele, s mégcsak nem is éreztem csalódottságot:) Mennyeien finom, ropog, s bár kalóriában gazdag, mint tudjuk, nem mindegy, hogy a kalóriák milyen forrásból erednek. Ez a ropi csak magokat és tojást tartalmaz, s a szénhidráttartalma is minimális. Néha kell az ilyesmi:). A recept Szafi oldaláról származik:
Ő pedig Tücsökbogárnál találta:
  Mindkét blog egy csoda, ajánlom figyelmetekbe:) Szuper ötleteket és jobbnál jobb recepteket tartalmaznak.

Hozzávalók:

- 150 g mandulaliszt/ zsírtalanított mandulaliszt/ darált mandula- a ropit mandulaliszttel, a krékereket darált mandulával készítettem
- 100 g szezámmag
- 2 nagyobb tojás (az egyik recept egyet ír, a másik hármat, nekem kettővel volt tökéletes, ez függ a mandulától/mandulaliszttől:) A zsírtalanított mandulaliszthez 3 tojás, a sima mandulaliszthez 2 tojás, a darált mandulához 1 tojás kell.
- 1 csapott teáskanál só

Elkészítés:

    A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A száraz hozzávalókat összekeverjük, majd belegyúrjuk a tojásokat is. A masszából vágó- vagy nyújtódeszkán a tenyerünk segítségével rudakat sodrunk (ha nagyon ropogósakat akarunk, vékonyabbakat, ha kevésbé, vastagabbakat, mindkettő finom), a rudakat tepsire fektetjük és 10-12 perc alatt megsütjük. Készíthetünk a tésztából krékereket is: kis gömböket formázunk, ezeket sodrófával lelapítjuk és ugyancsak 180 fokon kb 10-12 perc alatt megsütjük. Én tojásos-tonhalas kenővel kentem meg a kicsikéket. Jó étvágyat!:)



2015. január 13., kedd

Zöldséges csirkenyársak


               
              Saslik, rablóhús, csirkenyárs, ki hogy nevezi... a legtöbb ember számára tipikusan könnyed nyári fogás, amit a hétvégi családi kertiparty alkalmával apa lassan megsütöget a grillen. Hát, kérem szépen, ez nemcsak nyáron,  hanem bármikor könnyen és gyorsan elkészíthető étel:) Párom szeretett anyukája készített nekünk ilyen nyársakat a múlt héten, meg is ettük mind, amit meg nem, azt hazahoztuk. :) A receptet valamelyik élelmiszerlánc szórólapjának szélén találta, ezúton is köszönet érte:)

Hozzávalók (4 személyre):

- 800 g csirkemell (vagy comb)
- egy piros és egy zöld kaliforniai paprika
- 100 g koktélparadicsom
- 2 kisebb lilahagyma
- 200 g apró gomba (tisztított súly)
- esetleg cukkini vagy más zöldség, a mennyiségek tetszés szerint variálhatóak

A páchoz:

- 6 evőkanál olívaolaj
- 4 evőkanál citromlé
- 3-4 gerezd pépesített fokhagyma
- 2 teáskanál só
- fél teáskanál bors

Elkészítés:

            A pác hozzávalóit egy zárható nagyobb tálban összekeverjük. A húst és a paprikát nagyobb kockákra vágjuk, a hagymákatt felnégyeljük, a gombát megtisztítjuk. Az összes hozzávalót a pácba forgatjuk, a tálat lezárjuk, majd egy napra, de legalább 9 órára hűtőbe tesszük. Másnap hurkapálcákra szúrjuk a kis falatkákat (nekem 8 hosszú hurkapálcát töltöttek meg), a nyársakat tepsibe fektetjük¸ ezüstpapírral letakarjuk és úgy 40-45 percig sütjük. Ha jól átsült, pirítjuk még kicsit fedő nélkül és kész is:) Látványos, egészséges, nagyon finom...:)



2015. január 4., vasárnap

Fitt Stefánia szelet szarvashúsból

       
             Vadászcsaládban nőttem fel, így gyerekkorom óta heti szinten fogyasztunk vadhúst: apukám nagyon finom pörköltet, spanyol madarat és székelykáposztát tud belőle készíteni, de ezek tipikusan olyan ételek, amelyek elkészítéséhez hosszú órákra és sok türelemre van szükség. Mivel én általában késő este, edzés után szoktam konyhatündérkedni, mindkettőnek híján vagyok, így hiába áll mindig a rendelkezésemre, sajnos nem szoktam vadhússal főzni, csak apuéknál kóstolgatni. Úgy döntöttem, megtöröm ezt az ördögi kört és kitalálok egy olyan vadhusis receptet, amely csupa egészséges hozzávalót tartalmaz, ugyanakkor hamar elkészül. Mivel nagyon szeretem a fasírtot, gondoltam, kipróbálom ebben a formában. Jó erősen fűszereztem, hogy az erős vadhús-ízt, amit nem mindenki szeret, kicsit elnyomjam, tettem bele szárított gombát is, prézli helyett pedig zabpelyhet... Mennyei lett, ráadásul pikk-pakk elkészült. :)

Hozzávalók:

- 380 g szarvashús (vagy más vadhús, de szerintem bármilyen húsból elkészíthető)
- 4 tojás
- 1 kisebb hagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 30 g aprószemű vagy darált zabpehely
- 20 g szárított erdei gomba 1,5 dl vízbe áztatva
- 15 g kókuszzsír (ha a vadhús nagyon sovány)
- só, bors

Elkészítés:

          Mielőtt nekiálltam a fasírtnak, feltettem főni 3 tojást. Karácsonyra kaptam a páromtól egy csudajó aprítógépet, ami hatalmas segítség a konyhámban. A Stefánia szelet készítéséhez szinte csak ezt használtam: megdaráltam benne a kockára vágott szarvashúst, majd felaprítottam a hagymát, a fokhagymát és a beáztatott gombát a levével együtt. A húsból, a kétféle hagymából, a gombából, a maradék 1 tojásból, a zabpehelyből és a kókuszzsírból masszát gyúrunk, majd ízlés szerint sóval és feketeborssal ízesítjük. A hús felét kisebb szilikon kenyérforma aljába nyomjuk, ráhelyezzük a három főtt tojást, majd betakargatjuk őket. A formát hideg sütőbe tesszük, majd a sütőt beállítjuk 190 fokra és kb. 40 perc alatt készre sütjük. A végeredmény nagyon finom, egészséges és tápláló:). 100 g Stefánia szelet 153 kalóriát tartalmaz, ebből 15 g fehérje, 6,2 g szénhidrát és 7,4 g zsír. Jó étvágyat!:)

2015. január 1., csütörtök

FFFST, azaz Fanni-féle fitt sajtos tallér

 
            Ez a mennyeien finom, tápláló és egészséges sajtos tallér Fanni csodablogjáról, a Betűlevesről származik (https://betuleves.wordpress.com/2014/05/20/fitt-sajtos-taller/). Ajánlom figyelmetekbe Fannit és a blogját is: ír az élet örömeiről, kajákról, sportról, egészségről, vidámságról. Csupa-csupa nevetés és életerő ez a lány:) Az oldal pedig a legvacakabb napodon is mosolyt csal az arcodra.

Hozzávalók (kb. 12 darabhoz):

- 250 g sovány túró
- 2 tojás
- 45 g zabpehelyliszt
- 30 g aprószemű (vagy darált) zabpehely
- só (kb. egy mokkáskanálnyi)
- 50 g reszelt sajt a tetejére
+ ízlés szerint apróra vágott sonka, kolbász, szalonna a tetejére, amit csak szemünk-szánk kíván. :)

Elkészítés:
   
     A sütőt előmelegítjük 180 fokra, zsírpapírral kibélelünk egy tepsit. A túrót, tojást, zabpehelylisztet, zabpelyhet és sót robotgéppel egynemű masszává keverjük, majd várunk kicsit, hogy a zabpehely felszívja a nedvességet. A sűrű masszából kanál és kés segítségével 12 korongot formázunk a zsírpapírra, megszórjuk reszelt sajttal (+  ha szeretnénk, előtte ízlés szerint bármilyen földi jóval), majd 20 perc alatt megsütjük. Eidemi sajttal (plusz feltétek nélkül:D) számolva egy tallér 70 kalóriát tartalmaz: ebből 5,8 g fehérje, 5,2 g szénhidrát, 2,56 g zsír. A képen két adagnyi szilveszteri bulira készült tallér látható sonkával és kolbásszal megbolondítva. :). Jó étvágyat!:)