2014. június 30., hétfő

Banános kuglóf csokiöntettel

     
          Ez az első olyan receptem, ami anélkül kerül fel a blogomra, hogy én személyesen megkóstoltam volna. A párom családjának sütöttem egy csajos balatoni kiruccanás előtt. Szerencsére kapós volt, mert nem maradt belőle kóstoló sem:) Intenzív banánízű, kávéhoz tökéletes, hogy a páromat idézzem:)... Szerinte bátran meglocsolhatnám több csokival is, de ekkorka felület egy táblánál több csokit sajnos képtelen bevenni:). A receptet a sütigyár.hu oldalon találtam. (http://www.sutigyar.hu/recept/banankuglof).

Hozzávalók:

- 120 g vaj
- 240 g cukor
- 5 tojás
- 1 dl tej
- 400 g rétesliszt
- 300 g banán (pucolva, kb. 3 db banán adja ki:)
- 1 csomag sütőpor
- csipetnyi só
- 100 g csokiöntet és csokidarabkák a tetejére

Elkészítés:

        A puha vajat habosra keverjük a cukor felével, majd egyenkét beledolgozzuk a tojások sárgáját is. Ezután a deci tej és a péppé nyomkodott banán kerül bele, ezekkel is simára keverjük. Az 5 tojásfehérjét egy csipetnyi sóval verni kezdjük. Mikor már félig kemény, folyamatosan beleszórjuk a cukor másik felét és teljesen keményre verjük. A habot nagy mozdulatokkal a banános pépbe forgatjuk, majd adagonként beleszitáljuk a sütőporral elkevert lisztet is. Óvatosan beledolgozzuk, hogy ne essen össze a hab. A tésztát kuglófformába töltjük. (Nekem szilikonos van, azt nem kell kivajazni. Ha klasszikus formánk van, azt először vajazzuk-lisztezzük ki). A kuglófot 140-150 fokra előmelegített sütőbe tesszük és másfél órán át tűpróbáig sütjük. Leöntjük 100 g olvasztott csokival vagy csokiöntettel és megszórjuk csokidarabokkal.
             Jó étvágyat!:)

2014. június 23., hétfő

Nyári málnatorta

     Az énekkarunk évzáró bulijára készült ez a torta. 20 emberke evett belőle lehelletvékony szeletkéket, úgyhogy egy morzsa sem maradt a tortatányéron:). Az egyik jól bevált tortareceptem kicsit átalakított verziója, szép rózsaszínű, málnaillatú, könnyed... Igazi nyári édesség:)

Hozzávalók (24-26 cm-es formához):

- 180 g piskóta
- 100 g vaj
- 250 g friss málna + a díszítéshez
- 150 g cukor
- egy citrom leve
- 250 g darabos túró
- 200 ml habtejszín
- 1 zacskó zselatin

Elkészítés:

     A piskótát ledaráljuk (legegyszerűbb aprítógépben), a vajat felolvasszuk. Összegyúrjuk, majd a tésztát a kapcsos tortaforma sütőpapírral bélelt aljába nyomkodjuk. Mehet a mélyhűtőbe. A zselatint elkeverjük 2 dl hideg vízzel, felmelegítjük (nem forraljuk!), majd hűlni hagyjuk. A túrót, citromlevet, cukrot és málnát egy tálba tesszük, majd robotgép segítségével egyneművé dolgozzuk (kis túródarabok természetesen maradhatnak benne:). Hozzáöntjük a zselatint, azzal is összedolgozzuk, majd nagy mozdulatokkal fakanál segétségével beleforgatjuk a felvert tejszínhabot. A masszát a tésztára simítjuk. Mehet vissza a mélyhűtőbe, úgy fél óra kell neki, és fogyasztható is:). A tetejét gyümölccsel díszíthetjük. Jó étvágyat!:)

2014. június 18., szerda

Göngyölt csirkemell Serrano sonkával

       Már a múltkor is írtam, hogy nyílt kicsiny városkánkban egy helyes kis spanyol élelmiszerüzlet. Szeretném kihasználni, hogy újfajta ízek is megjelentek nálunk, úgyhogy tudatosan keresgélem a spanyol recepteket. Erre a receptre http://gasztroabc.hu/recept/13103_csirkemell-serrano-sonkaval/ is a neten bukkantam, egy kis friss salátával tökéletes nyári ebéd vagy vacsora, ráadásul hiperszupergyorsan kész. Uccuneki!:)

Hozzávalók (2 személyre):

- 2 db csirkemell
- 8 szelet Serrano sonka
- 60 g vaj
- 50 g reszelt sajt
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál szárított oregánó
- só és bors ízlés szerint

Elkészítés:

       A sütőt előmelegítjük 175 fokra. A csirkemelleket oldalról bevágjuk, de nem vágjuk át teljesen, hogy szépen ki tudjuk teríteni. Kicsit kiklopfoljuk. A puha vajat összekeverjük a reszelt sajttal, átnyomott fokhagymával, oregánóval, sóval és borssal. Én jó sósra készítettem a fűszervajat, mert más sóforrása (a sonkán kívül) nincs a pipihusinak. A fűszervaj felével megkenjük a két kiterített csirkemellet, rárakunk 4-4 sonkaszeletet (sajnos pont 8 szelet van a csomagolásban, nem volt potya kóstolnivaló sonkaszelet, pedig mennyei íze van :-). Szorosan felgöngyöljük, majd hústűvel rögzítjük. Hőálló tálba fektetjük, megkenjük a maradék vajjal és fedél nélkül megsütjük. Kb. fél óra kell neki. Tálaláskora felszeleteljük és meglocsoljuk a kisült fűszervajjal. Én salátaágyon tálaltam:). Jó étvágyat:).

2014. június 16., hétfő

Oreo kekszes csokitorta

          A facebook dobta ki nekem ezt a receptet nem is olyan rég, el is mentettem, gondoltam, jól jön még. :) (http://sutitakarok.cafeblog.hu/2014/06/08/dupla-oreos-csokitorta-egyszerubb-mint-gondolnad/). Marija barátnőm szülinapja tökéletes alkalom volt, hogy kipróbáljam, hisz a csokival aligha nyúlhatok mellé...:) Elvégre is a torta meg a csoki... Az csupa-csupa boldogság:). Sikerült meglepetést okoznom, aminek nagyon örülök. Nem  bonyolult recept, a díszítés pedig ugyancsak könnyen megoldható. Sok sikert!

Hozzávalók (18-20 cm-es formához):

Piskóta:
- 3 tojás
- 120 g porcukor
- 120 g rétesliszt
- 30 g vaj
- 1 mokkáskanál sütőpor
- 6 db Oreo keksz

Krém:
- 1 csomag Dr. Oetker Premium csokis pudingpor
- 4 evőkanál cukor a pudingba
- 5 dl tej a pudinghoz
- 100 g csoki (mindegy, milyen, miután elégettem egy tábla tejes Schogettent, fekete-fehér Milkával próbálkoztam, nagyon finom és krémes lesz tőle a töltelék:)
- 150 g vaj (VAJ, nem margarin)
- 4 evőkanál porcukor
- 6 db Oreo keksz

Díszítés:
- ízlés szerint csoki és Oreo keksz:)

Ekészítés:

      A sütőt előmelegítjük 170-175 fokra. Egy 18 cm átmérőjű kapcsos formát kivajazunk és kilisztezünk, a tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét felverjük, miközben folyamatosan adagoljuk bele a cukrot. Félretesszük. A sárgáját is felverjük, s mikor már kicsit kifehéredett, belekeverjük az olvasztott vajat. A keveréket a felvert tojásfehérjébe forgatjuk. A lisztet elkeverjük a sütőporral, majd ezt is a tésztába keverjük nagy, lassú mozdulatokkal. Végül a kézzel összetördelt Oreo keksz is a tésztába kerül. Kb- 20-25 perc alatt megsütjük. A sütő ajtaját az első 15-20 percben TILOS nyitogatni, utána már tűpróbával ellenőrizni lehet, átsült-e. A tortalapot kihűtjük, majd 3 részre vágjuk (ha nem lett elég magas, elég a kettő is:). Szép, pöttyös tortalapokat kapunk:)
    A krémhez a pudingport megfőzzük 5 dl tejben, 4 evőkanál cukorral. Mikor kész, a tetejére fóliát nyomkodunk, így nem keletkezik bőr a tetején és könnyebb lesz vele dolgozni:). Kihűtjük. A puha vajat habosra keverjük a porcukorral, majd kanalanként belemixereljük a pudingot is, ügyelve rá, hogy ne legyenek benne sem puding-, sem vajcsomók. Az összetördelt csokit mikróban megolvasztjuk (az első táblát sikeresen odaégettem, úgyhogy csak óvatosan:), majd ezt is a krémbe keverjük. A pudingos krémet kétfele osszuk. A kekszeket robotgéppel összezúzzuk és a krém egyik felébe keverjük. Ezzel töltjük meg a lapokat. A torta szélére és a tetejére a krém másik fele kerül, amiben nincs keksz. A tetejét csokival és keksszel díszíthetjük. Nagy melegben a krém olvad és nehezebb vele dolgozni, ha nagyon folyna, érdemes rövid időre fagyasztóba vagy hűtőbe tenni:)
      Jó étvágyat!:)
         
Maríja barátnőm a tortájával:)

2014. június 9., hétfő

Cseresznyelekvár balzsamecettel



             Nagyon szeretem a színes, ízes, fűszeres, különleges lekvárokat. Tavaly készült a konyhámban epres-banános, chilis-sárgamálnás és fűszeres-narancsos dzsem is, ez utóbbi kettő húsokhoz is simán fogyasztható:) Cseresznyelekvárt még sosem ettem, de mivel volt otthon egy kosárnyi parlagon heverő piros cseresznyém, kitaláltam, hogy főzök belőle dzsemet. A balzsamecetes ötletet a neten találtam, ezt variáltam át kicsit a saját ízlésemre. Még a párom kellett hozzá, aki segített kimagozni a másfél kilónyi cseresznyét, és neki is álltam:) Maga az elkészítés már pikk-pakk megment. 75%-os gyümölcstartalmú lekvár lett a végeredmény. A másfél kiló gyümölcs kb. 5 db 375 ml-es lekvárosüveghez volt elegendő.:) A balzsamecet adott neki egy kis selymességet, nagyon finom lett. Jó főzőcskézést:).

Hozzávalók (5x375 ml):
- 1,5 kg magozott cseresznye
- 1 csomag 500 g-os Dr. Oetker Super Gelfix (Dzsemfix) 3:1 (1500 g gyümölcshöz 500 g befőzőcukor)
- 3 evőkanál balzsamecet
- 1 citrom leve
- 1 teáskanál vanília (én por állagú Bourbon vaníliát használok, de kapható szálanként is)

Elkészítés:

       Az elkészítés nevetségesen egyszerű. :) Egy edényben összekeverjük az összes hozzávalót és állandó kevergetés mellett felforraljuk. Hagyjuk forrni 5 percig, majd a dzsemet tiszta, száraz üvegekbe töltjük. Minden  üvegre gondosan rácsavarjuk a tetejét, majd fejjel lefelé fordítjuk őket. 5 perc után taplra állítjuk mindet, hagyjuk kihűlni és kész is. Tehetünk rá cuki kis kockás anyagot és kis kártyát is a dzsem megnevezésével:). Jó étvágyat!:)

2014. június 6., péntek

Sült joghurttorta friss eperzselével

           
        Kaptam a minap egy vagonnyi spanyol natúr joghurtot azzal az instrukcióval, hogy süssek belőle valami finomat. Nekem az ilyesmit nem kell kétszer mondani:) Volt a hűtőben egy tál eper is a szüleim kertjéből, gondoltam,  összevariálom a kettőt. Rövid keresés után ráakadtam a neten erre a sült joghurttorta receptre, (http://www.nosalty.hu/recept/sult-joghurttorta-hazi-eperontettel) és este 11-kor neki is álltam az elkészítésének ;). Éjjelre hűtőbe tettem, másnap munka után pedig kitaláltam a tetejére ezt az epres zselét, hűtöttem kicsit, fotóztam;), és már ehettük is. Nagyon üdítő nyári finomság.

Hozzávalók (18-20 cm-es formához)

Tészta:
- 30 g porcukor
- 90 g finomliszt (simaliszt)
- 60 g hideg vaj

Joghurtkrém:
- 500 g natúr joghurt
- 170 g cukor
- 33 g étkezési keményítő (burgonya- vagy kukoricakeményítő)
- egy kis citrom leve és héja
- 2 tojás

Eperzselé:
- 300-350 g eper
- 1 dl víz
- fél citrom leve
- 3-4 evőkanál cukor
- egy zacskó Dr. Oetker zselatin

Elkészítés:

        A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A vajat elmorzsoljuk a liszt és a porcukor keverékében, majd a tésztát egy 18-20 cm átmérőjű kapcsos tortaforma aljába nyomjuk. Addig sütjük, míg nem kap egy icipici színt (kb. 10 perc). Míg a tészta sül, a krém hozzávalóit mixerrel összedolgozzuk, majd az elősütött tésztára öntjük és visszatesszük sülni. Érdemes egy tepsit nyomni a tortaforma alá a sütőbe, hogy az esetlegesen kifolyó vajnak vagy krémnek legyen hova csepegnie. Addig sütjük, míg a krém meg nem szilárdul és barnás színt nem kap (40-45 perc). Kivesszük, kihűtjük majd hűtőbe tesszük. Ha kihűlik, a krém közepe kicsit megsüpped. Engem ez a mélyedés ihletett arra, hogy halmozzak bele valami finomat, mondjuk egy kis epret:).
        A tortazseléhez az epret feltesszük főni a cukorral, a citromlével és fél dl vízzel. Rottyantunk rajta egyet, majd várunk, míg egy kicsit kihűlik. Ezalatt a zselatint elkeverjük fél dl vízzel, majd a sűrű masszát a még meleg, de már nem forró eperhez keverjük. Megvárjuk, míg kihűlik, majd a mélyhűtőbe tesszük, hogy halmozható állagot kapjunk. Néhányszor rálesünk, majd mikor már olyan állaga van, hogy még nem sziklaszilárd, de már nem is folyik, púposan ráhalmozzuk a hideg joghurtkrém tetejére (én ekkora már eltávolítottam a tortaforma karimáját, hisz a kihűlt eperzselé már nem tudott belőle kifolyni, de ha még nem dermedt meg eléggé ahhoz, hogy kanalazni lehessen, hagyjuk rajta a karimát). Mehet a mélyhűtőbe egy rövid időre, míg a zselé teljesen megdermed, és már fogyasztható is:).
        Jó étvágyat!

2014. június 3., kedd

Rozmaringos-chorizós tészta


          Pár hete nyílt kicsiny városunkban egy spanyol élelmiszereket árusító cuki kis bolt. Ma arra vitt utam, gondoltam, belesek. A polcok roskadoznak, a plafonról egész sonkák lógnak... Minden színes és ínycsiklandozó... Imádnivaló kis üzlet. Sajnos a spanyol ételekben nem vagyok túl jártas, de a chorizó kolbászt ismerem, s mivel mindenképp főzni akartam valami spanyolosat (ha már egyszer itt járok:) , ezt vettem ki a hűtőpultból. A pikánsat választottam. Otthon rágugliztam a chorizós receptekre, leskelődtem, kutakodtam kicsit... A nyertes ez a diétásnak nem nevezhető, de ínycsiklandozó tésztaétel lett:  http://www.tutitippek.hu/blog/kolbaszos-teszta.php. A hozzávalók arányán változtattam kicsit, a borsót pedig kukoricára cseréltem (a főtt borsó számomra még mindig ehetetlen :-/ :-). Nagyon hamar elkészült és olyan finom, pikáns, fűszeres tészta lett belőle, hogy minden ujjunkat megnyaltuk utána. Melegen ajánlom:) Szó szerint és átvitt értelemben is:)

Hozzávalók (6 személyre):

- 1 evőkanál olaj
- 1 nagy vagy 2 kis fej lilahagyma
- 400 g orsótészta
- 300-400 g chorizo kolbász
- 1 piros és 1 zöld kaliforniai paprika
- 1 doboz darabos paradicsomkonzerv levével együtt (400 g)
- 1 doboz kukorica (340 g)
- 1 kis doboz sűrített paradicsom (140 g)
- 1 teáskanál barnacukor
- 1 evőkanál balzsamecet
- 2 teáskanál friss vagy szárított rozmaring
- 1 teáskanál só

Elkészítés:

       A tésztát megfőzzük (nem írom, hogy a csomagoláson szereplő leírás szerint, mert én általában el sem olvasom:). A kolbászt felkarikázzuk és az olajon kb. 3 percig pirítjuk. Néhány karikát bekapunk és élvezzük a mennyei ízt :). A hagymát felkarikázzuk, a paprikákat csíkokra vágjuk, majd mindkettőt a kolbászhoz tesszük és együtt főzzük úgy 5 percig. Ezután beletesszük a paradicsomkonzervet, a sűrített paradicsomot, a kukoricát, a balzsamecetet, a cukrot, a sót és a rozmaringot, majd rotyogtatjuk még 5-10 percig (addig, míg a paprika megfő, de még roppanós.). Megbolondíthatjuk chilivel is, de mivel az én chorizóm pikáns volt, nem akartam, hogy felgyulladjon a szánk. :) Végül hozzákeverjük a leszűrt tésztát és forrón tálaljuk. Nagyon finom vendégváró, de magunkat vagy a szeretteinket is meglephetjük vele. Jó étvágyat!:)

2014. június 1., vasárnap

Gyors epres sütike :)


         Tegnap grillpartyra voltunk hivatalosak, gondoltam, összedobok valami gyors sütit. Mivel a hűtőben volt egy nagy tál eper, ebből az alapanyagból akartam kiindulni, és mivel a múltkori "csakapuffinos" Túró Rudi tortámnak már kétszer is nagy sikere volt, megint a csakapuffin oldalon keresgéltem. Találtam is egy egyszerű epres tortácska receptet, amit kifejezetten grillpartykra ajánlanak...  Ezt égi jelnek tituláltam és meg is csináltam. Villámgyorsan elkészült és a barátoknak is nagyon ízlett:) Nem krémes, nem habos, de finom, vajas- citromos ízű és könnyed kis sütike. (http://csakapuffin.cafeblog.hu/2011/04/21/citromos-epres-suti/).

Hozzávalók:

- 60 g vaj
- 65 g tejföl
- 95 g porcukor
- 1 citrom reszelt héja
- vaníliapor (vagy vaníliás cukor)
- 1 tojás
- 125 g rétesliszt
- fél teáskanál sütőpor
- csipetnyi szódabikarbóna
- 150 g eper

Elkészítés:

         A sütőt előmelegítjük 180 fokra, egy 18 cm átmérőjű tortaformát pedig kivajazunk- kilisztezünk. A puha vajat, a tejfölt, a porcukrot, a citromhéjat, a vaníliaport meg a tojást habverővel habosra keverjük, majd beleszitáljuk a liszt, a sütőpor és a szódabikarbóna keverékét. Simára keverjük, majd óvatosan beleforgatjuk az apróra vágott epreket is. A tésztát  a tortaformába egyengetjük és kb. 30-40 perc alatt készre sütjük. Akkor jó, mikor a teteje barna és a beleszúrt tűre nem ragad rá a tészta:)
           Porcukorral meghintve és eperrel díszítve tálaljuk.:) Jó étvágyat!

Tarkabarka cukorborsóleves


       Tudni kell rólam, hogy sütés-főzéskor a legnagyobb motivációm a gyomrom. Tehát: CSAKIS olyan ételeket készítek, amiket én is szeretek és jóízűen meg is eszek:). Épp ezért vannak olyan alapanyagok (nem egy, nem kettő, de nem is három...), amiket a konyhámban messze elkerülök. A főtt borsó és a petrezselyemzöldje például még sosem szerepeltek az alapanyagaim között, mert ki nem állhatom őket. A páromat viszont imádom, és mivel Ő meg (rajtam kívül) a cukorborsólevest imádja, mit tehettem mást, főztem neki egy nem hagyományos, de állítólag nagyon finom, édes cukorborsólevest. Valószínűleg azért (is) lett ilyen ízletes, mert együtt szedtük le szüleim kertjében a cukorborsót és együtt fejtettük ki a kanapén. Benne van a szívünk-lelkünk:) Sajnos a főtt borsó attól még főtt borsó marad, de legalább Neki örömet okoztam:). A receptet  az interneten böngészve találtam: http://szellemafazekban.blogspot.sk/2009/05/nyari-cukorborsoleves.html. Tavaszi- nyári, zsenge, tarkabarka, mosolyrafakasztó...:) Jah, és könnyű elkészíteni.


Hozzávalók:

- 20 g vaj és egy kevéske olaj
- 350 g fejtett cukorborsó
- 3 szál sárgarépa
- fél karalábé
- egy evőkanál liszt
- egy csokor petrezselyemzöldje
- 10 egész borsóhüvely
- egy evőkanál cukor
- másfél- két teáskanál só
- egy teáskanál ételízesítő
- 1200 ml víz
- 200 ml tej
- a galuskához: egy tojás + annyi liszt, amennyit felvesz

Elkészítés:

          A cukorborsót, a kockákra vágott karalábét és a felkarikázott répát  vaj és olaj keverékén pár percig pirítjuk. Beleszórjuk a lisztet, ezzel is kevergetjük még egy percig, majd felöntjük 1,2 liter  hideg vízzel. Sózzuk, cukrozzuk, ételízesítőt szórunk bele, majd belekeverjük az apróra vágott petrezselyemzöldjét és az egész borsóhüvelyeket is. Addig főzzük, míg a zöldségek meg nem puhulnak. Míg a leves fő, előkészítjük a galuskatésztát: egy tojást elkeverünk annyi liszttel, hogy kemény, de szaggatható tésztát kapjunk, sózzuk, majd galuskaszaggatóval a levesbe potyogtatjuk. Főzzük még pár percig, majd beleöntjük a tejet, még egyet rottyantunk rajta, és kész is. 
             Jó étvágyat!:)

Rácsos epres pite

      
       Ezt a receptet a Nők Lapja Konyha 2014. májusi számában találtam, s mivel szüleim kertje tömve van zamatos eprekkel, gondoltam, kipróbálom. Nem túl édes, üde, nagyon finom pite a végeredmény:)

Hozzávalók:

Tészta:
- 300 g rétesliszt
- 200 g vaj
- 100 g porcukor
- 1 tojás + mégegy a kenéshez

Töltelék:
- 750 g tisztított eper
- 100 g cukor
- 1 dl víz
- 60 g étkezési keményítő (burgonya- vagy kukoricakeményítő)

Elkészítés:

       A tésztához a liszt és a porcukor keverékében elmorzsoljuk a darabokra vágott hideg vajat, majd ügyesen beledolgozzuk az egy darab tojást is. Cipóvá formáljuk, majd a hűtőbe tesszük pihenni. 
       A töltelékhez az epret kicsumázzuk, a nagyobbakat félbevágjuk, majd pár evőkanál vízzel meg a cukorral feltesszük főni. Addig főzzük, míg levet ereszt, illatozik, de még egészben vannak az eprek. A maradék vízben elkeverjük a keményítőt, majd folytonos keverés mellett az eperhez öntjük. Egy-kettő besűrűsödik. :) A tölteléket félretesszük, hogy hűljön kicsit, a sütőt pedig előmelegítjük 180 fokra. 
         A tésztát elővesszük. Az egynegyed részét meghagyjuk a rácsokra, a háromnegyedét pedig lisztezett deszkán valamivel nagyobbra nyújtjuk, mint a piteforma, majd sodrófa segítségével belesimítjuk a formába úgy, hogy pereme is legyen. Megszurkáljuk villával, majd addig sütjük, míg világosbarna nem lesz. Ezután kivesszük, majd belekanalazzuk az epres tölteléket. A maradék tésztát kinyújtjuk és vékony csíkokat vágunk belőle. Ezeket rács alakban a tésztára helyezzük, megkenjük tojással, majd addig sütjük, míg meg nem pirul. Nekem 10 percig tartott. Sajnos csak akkor lehet szeletelni, amikor teljesen kihűlt. :))) Nem könnyű kivárni....
            Jó étvágyat!:)